USG tarczycy
usg tarczycy Warszawa
Badania USG tarczycy
Badanie usg tarczycy jest najważniejszym badaniem obrazowym w diagnostyce tarczycy. jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania i służy do wykrywania i różnicowania wszystkich stanów chorobowych tego ważnego dla funkcji życiowych narządu. Jest to badanie bezinwazyjne, bezbolesne i trwa kilka minut. Nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta i jest wykonywane w pozycji leżącej. Diagnosta smaruje szyje specjalnym żelem i przeprowadza badanie głowicą. Obraz badania widoczny jest na monitorze aparatu usg. Podczas badania badana jest wielkość gruczołu oraz jego grubość. Ponadto diagnosta sprawdza czy w obrębie tarczycy nie ma guzków lub torbieli.
Badanie to nie stanowi żadnego zagrożenia dla pacjenta. Przed badaniem należy zdjąć z szyi biżuterię oraz ubranie, które może przeszkadzać w dostępie do gruczołu. Po badaniu pacjent otrzymuje wynik badania w postaci zdjęć ultrasonograficznych wraz z opisem. USG tarczycy zleca się w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy. Badanie to jest wskazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe.
Wskazania do wykonania badania USG tarczycy
Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest wskazane w różnych sytuacjach klinicznych. Najczęstsze wskazania do wykonania tego badania to podejrzenie chorób tarczycy, obecność guzków lub torbieli w obrębie tego narządu, a także niestabilne wyniki badań hormonalnych.
Rozmaite choroby TARCZYCY mają wpływ na funkcjonowanie wielu innych narządów i układów człowieka, mogą być przyczyną m.in.:
- trudności z zajściem i donoszeniem ciąży
- chorób serca, nadciśnienia tętniczego
- depresji, zaburzeń snu, zmęczenia, osłabienia
- niekontrolowanego tycia lub chudnięcia.
Przebieg badania USG tarczycy
Przebieg badania USG tarczycy
Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest to proces wykorzystujący fale dźwiękowe do uzyskania obrazów tego narządu. Podczas badania, pacjent leży na plecach z lekko uniesioną głową, a lekarz nakłada na szyję specjalny żel, który umożliwia lepszy kontakt głowicy USG z skórą. Następnie głowica przesuwana jest po powierzchni szyi, a uzyskane obrazy wyświetlane są na monitorze.
Jednym z kluczowych atutów badania ultrasonograficznego tarczycy jest jego bezpieczeństwo. Metoda ta nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, co oznacza, że nie niesie za sobą ryzyka związanego z narażeniem na promieniowanie. Dzięki temu badanie to może być wykonywane nawet u kobiet w ciąży. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, trwa zazwyczaj kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.
Przed przystąpieniem do badania USG tarczycy pacjent powinien zdjąć z szyi biżuterię oraz ubranie, które mogłoby przeszkadzać w przeprowadzeniu badania. Jest to jedyny wymóg dotyczący przygotowania do tej procedury.
Po zakończeniu badania, lekarz wykonujący badanie przekazuje pacjentowi wynik w postaci zdjęć ultrasonograficznych wraz z opisem. Interpretacja tych wyników należy do kompetencji lekarza, który może ocenić stan tarczycy oraz ewentualne patologie.
- ogniskowe (guzki)
- wyczuwalne i niewyczuwalne ( średnica do 5mm) z określeniem ich liczby, wielkości, charakteru- torbiel, guzek, lity, mieszany, typu ukrwienia i przybliżonego prawdopodobieństwa złośliwego charakteru zmiany, Według tej oceny typowane są zmiany do biopsji cieknoigłowej, którą można wykonać w naszej Pracowni.
- miąższowe
- różnicowanie zapaleń- ostrego, podostrego de Quervain`a, przewlekłego Hashimoto
- różnicowanie chorób autoimmunologicznych- Hashimoto, Graves Basedowa- ocena stadium choroby, monitorowanie leczenia
- ocena niewydolności tarczycy, nadczynności tarczycy i przyczyn wola.
Inne badania USG w Krajmed
Oprócz badania usg tarczycy w Pracowni usg wykonujemy:
- usg prostaty
- usg tkanek miękkich
Specjaliści zajmujący się zagadnieniem
Potrzebujesz konsultacji ?
Zadzwoń do nas bądź napisz