EN
usg tarczycy warszawa

USG tarczycy

Badanie usg tarczycy (usg tarczycy Warszawa) jest najważniejszym badaniem obrazowym w diagnostyce tarczycy. jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania i służy do wykrywania i różnicowania wszystkich stanów chorobowych tego ważnego dla funkcji życiowych narządu. Jest to badanie bezinwazyjne, bezbolesne i trwa kilka minut. Nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta i jest wykonywane w pozycji leżącej. Diagnosta smaruje szyje specjalnym żelem i przeprowadza badanie głowicą. Obraz badania widoczny jest na monitorze aparatu usg. Podczas badania badana jest wielkość gruczołu oraz jego grubość. Ponadto diagnosta sprawdza czy w obrębie tarczycy nie ma guzków lub torbieli.

Badanie to nie stanowi żadnego zagrożenia dla pacjenta. Przed badaniem należy zdjąć z szyi biżuterię oraz ubranie, które może przeszkadzać w dostępie do gruczołu. Po badaniu pacjent otrzymuje wynik badania w postaci zdjęć ultrasonograficznych wraz z opisem. USG tarczycy zleca się w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy. Badanie to jest wskazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe.

Wskazania do wykonania badania USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest wskazane w różnych sytuacjach klinicznych. Najczęstsze wskazania do wykonania tego badania to podejrzenie chorób tarczycy, obecność guzków lub torbieli w obrębie tego narządu, a także niestabilne wyniki badań hormonalnych.

Rozmaite choroby TARCZYCY mają wpływ na funkcjonowanie wielu innych narządów i układów człowieka, mogą być przyczyną m.in.:

Przebieg badania USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest to proces wykorzystujący fale dźwiękowe do uzyskania obrazów tego narządu. Podczas badania, pacjent leży na plecach z lekko uniesioną głową, a lekarz nakłada na szyję specjalny żel, który umożliwia lepszy kontakt głowicy USG z skórą. Następnie głowica przesuwana jest po powierzchni szyi, a uzyskane obrazy wyświetlane są na monitorze.

Jednym z kluczowych atutów badania ultrasonograficznego tarczycy jest jego bezpieczeństwo. Metoda ta nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, co oznacza, że nie niesie za sobą ryzyka związanego z narażeniem na promieniowanie. Dzięki temu badanie to może być wykonywane nawet u kobiet w ciąży. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, trwa zazwyczaj kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

Przygotowanie do badania i interpretacja wyników

Przed przystąpieniem do badania USG tarczycy pacjent powinien zdjąć z szyi biżuterię oraz ubranie, które mogłoby przeszkadzać w przeprowadzeniu badania. Jest to jedyny wymóg dotyczący przygotowania do tej procedury.

Po zakończeniu badania, lekarz wykonujący badanie przekazuje pacjentowi wynik w postaci zdjęć ultrasonograficznych wraz z opisem. Interpretacja tych wyników należy do kompetencji lekarza, który może ocenić stan tarczycy oraz ewentualne patologie.

 

Z dużą dokładnością i pewnością diagnozuje się zmiany:

ogniskowe (guzki)

  • wyczuwalne i niewyczuwalne ( średnica do 5mm) z określeniem ich liczby, wielkości, charakteru- torbiel, guzek, lity, mieszany, typu ukrwienia i przybliżonego prawdopodobieństwa złośliwego charakteru zmiany, Według tej oceny typowane są zmiany do biopsji cieknoigłowej, którą można wykonać w naszej Pracowni.

miąższowe

  • różnicowanie zapaleń- ostrego, podostrego de Quervain`a, przewlekłego Hashimoto
  • różnicowanie chorób autoimmunologicznych- Hashimoto, Graves Basedowa- ocena stadium choroby, monitorowanie leczenia
  • ocena niewydolności tarczycy, nadczynności tarczycy i przyczyn wola.

 

 

Oprócz badania usg tarczycy w Pracowni usg wykonujemy:

usg jamy brzusznej warszawa

Badania wykonuje:

Lekarz
Dorota Kołątaj DIAGNOSTA USG

Lekarz, specjalista II stopnia medycyny nuklearnej. Od 1987 roku zajmuje się diagnostyką obrazową. Główna aktywność zawodowa związana z diagnostyką ultrasonograficzną…

Potrzebujesz konsultacji ?