EN
usg tarczycy warszawa

usg tarczycy

Badanie usg tarczycy jest najważniejszym badaniem obrazowym w diagnostyce tarczycy. jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania i służy do wykrywania i różnicowania wszystkich stanów chorobowych tego ważnego dla funkcji życiowych narządu. Jest to badanie bezbolesne i trwa kilka minut. Nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. USG tarczycy zleca się w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy. Badanie to jest wykazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe.

Z dużą dokładnością i pewnością diagnozuje się zmiany:

ogniskowe (guzki)

  • wyczuwalne i niewyczuwalne ( średnica do 5mm) z określeniem ich liczby, wielkości, charakteru- torbiel, guzek, lity, mieszany, typu ukrwienia i przybliżonego prawdopodobieństwa złośliwego charakteru zmiany, Według tej oceny typowane są zmiany do biopsji cieknoigłowej, którą można wykonać w naszej Pracowni.

miąższowe

  • różnicowanie zapaleń- ostrego, podostrego de Quervain`a, przewlekłego Hashimoto
  • różnicowanie chorób autoimmunologicznych- Hashimoto, Graves Basedowa- ocena stadium choroby, monitorowanie leczenia
  • ocena niewydolności tarczycy, nadczynności tarczycy i przyczyn wola.

Badania wykonuje:

Lekarz
Dorota Kołątaj DIAGNOSTA USG

Lekarz, specjalista II stopnia medycyny nuklearnej. Od 1987 roku zajmuje się diagnostyką obrazową. Główna aktywność zawodowa związana z diagnostyką ultrasonograficzną…

Potrzebujesz konsultacji ?