Poradnia osteoporozy
W naszym Centrum działa Poradnia osteoporozy i chorób metabolicznych kości prowadzona przez dr Jacka Borowicza- internistę, specjalistę densytometrii klinicznej (certyfikat International Society for Clinical Densitometry), który od początku swojej kariery zajmuje się diagnostyką i leczeniem osteoporozy, zaburzeniami mineralizacji i zrostu kości po urazach złamaniach oraz chorobą Sudecka.
Co to jest osteoporoza?
Osteoporoza jest chorobą układowa prowadzącą do złamań kości przy lekkich urazach. Charakteryzuje ją niska gęstość tkanki kostnej (którą mierzymy robiąc densytometrię) oraz zaburzenia mikroarchitektury beleczek kostnych. Czynniki te prowadzą do obniżenia wytrzymałości kości i w efekcie do złamań kości pod wpływem niewielkich sił. Nieco mniejsze niż w przypadku osteoporozy obniżenie gęstości kości poniżej normy nazywamy osteopenią. Osteopenia zwykle poprzedza o kilka lat wystąpienie osteoporozy.
Czym jest spowodowana osteoporoza?
Wyróżniamy 3 rodzaje osteoporozy.
Typ I okołomenopauzalna, spowodowana szybkim niszczeniem tkanki kostnej na skutek niedostatku estrogenów. Tworzenie jest prawidłowe, ale przewaga resorpcji kości powoduje szybki spadek gęstości minerału kostnego i wytrzymałości, a w efekcie złamań.
Typ II charakterystyczna dla ludzi starszych spowodowana nadczynnością przytarczyc i zwolnieniem tworzenia nowej kości przez osteoblasty, przez co przewagę mają osteoklasty niszczące kość.
Typ III osteoporoza wtórna, do rozwoju której dochodzi w skutek istnienia innych chorób.
Jakie są konsekwencje osteoporozy?
Skutkiem osteoporozy są złamania powstające przy urazie o małej sile. Złamaniu ulegają nadgarstek, trzony kręgowe, szyjka kości udowej („złamanie biodra”), kość ramienna, żebra. Częstość występowania złamań rośnie z wiekiem. Życiowe ryzyko złamania u kobiety po 40 roku życia wynosi 40% w tym przedramienia 16%, biodra 15 %, kręgosłupa 32%.
Najwcześniej występują złamania nadgarstka i kręgów, później narasta liczba złamań biodra. Kolejne złamania występują nawet 75 razy częściej u osób, które przebyły już jedno złamanie i mają niską gęstość kości. U osób w starszym wieku złamania są przyczyną nieodwracalnych powikłań ze strony układu krążenia, oddechowego, moczowego i pokarmowego. Najpoważniejszym problemem są złamania biodra, gdyż śmiertelność w ciągu pierwszego roku wynosi 20% u kobiet i ok. 60% u mężczyzn! Wszyscy pacjenci po złamaniu biodra wymagają opieki osób trzecich do końca życia.
Jakie są objawy osteoporozy?
Zdecydowana większość osób, u których stwierdzamy osteoporozę jest zaskoczona rozpoznaniem. Osteoporozę najczęściej wykrywamy przypadkowo podczas badań densytometrycznych robionych „z rozsądku” u osób pozornie zdrowych, będących w grupie ryzyka lub podczas badań przesiewowych przedramienia wykonywanych podczas imprez promocyjnych.
W początkowym okresie choroby, gdy nie ma jeszcze złamań, zdecydowana większość chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości. Pacjent nie odczuwa osteoporozy podobnie jak innych, często groźnych chorób, takich jak np. nadciśnienie tętnicze czy podwyższony poziomu cholesterolu.
Nierzadko pierwszym odczuwalnym objawem choroby jest złamanie przy urazie, podobnie jak pierwszym odczuwalnym objawem nadciśnienia tętniczego jest wylew krwi do mózgu, a miażdżycy zawał bądź udar niedokrwienny.
Niektórzy pacjenci, u których choroba postępuję gwałtownie, odczuwają nieznaczne dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa lub kości długich. Niekiedy uda się zauważyć cechy osteoporozy w zwykłym badaniu rentgenowskim, ale z całym naciskiem należy podkreślić, że zmiany wywołane osteoporozą są widoczne na zwykłym zdjęciu RTG dopiero wtedy, gdy choroba jest bardzo zaawansowana. Brak cech osteoporozy na zdjęciu nie świadczy, że pacjent nie jest nią dotknięty.
Badania BMI – (ang. Body Mass Index) to współczynnik masy ciała, pozwalający określić właściwą wagę. Aby go obliczyć należy podzielić masę ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.
Poradnia osteoporozy Warszawa Mokotów, Ursynów , Służew