EN
badania usg warszawa

Badania USG

Badania USG Warszawa ( Mokotów , Ursynów, Służew)

W Centrum Medycznym Krajmed działa Poradnia USG prowadzona przez doktor Dorotę Kołątaj – specjalistę medycyny nuklearnej 2 stopnia z  ponad 30-letnim doświadczeniem w codziennej pracy diagnosty klinicznego USG w Zakładach Diagnostyki Obrazowej Akademii Medycznej i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego., w tym 22 lata doświadczeń na stanowisku asystenta naukowego Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie. Badania USG wykonywane są bardzo wysokiej klasy ultrasonografem  wyposażonym w nowoczesne funkcje, które umożliwiają ocenę kliniczną na wysokim poziomie pewności. Używamy wysokorozdzielczej sondy (liniowa 12 MHz) do oceny zmian wielkości 1-3 mm. Celem naszej Pracowni USG jest wykrywanie jak najmniejszych zmian chorobowych, wymagających szybkiej dalszej diagnostyki lub rozpoczęcia leczenia.

Naszą Pracownię USG wyróżnia to, że badając ultrasonograficznie dany region ciała, szeroko brane są pod uwagę wszelkie problemy zdrowotne i stan ogólny Pacjenta. Jest to PODEJŚCIE KLINICZNE do diagnostyki ultrasonograficznej, czyli samodzielna, umiejętna interpretacja obrazu USG przez lekarza ultrasonografistę, w nawiązaniu do wszelkich informacji uzyskanych od Pacjenta, poparta doświadczeniem badającego, wiedzą kliniczną, umiejętnością oglądania narządów, spostrzegania i wyciągania wniosków. Przed badaniem USG zbierany jest szczegółowy wywiad lekarski. Mile widziane jest dostarczenie istniejącej dokumentacji medycznej – wyników badań obrazowych i laboratoryjnych. Badanie USG wykonywane jest skrupulatnie, w spokojnej atmosferze, z próbą klinicznej interpretacji obrazu, oraz z zaleceniami co do dalszego postępowania. Wynik wydawany od ręki.

Badania usg wykonujemy u Pacjentów powyżej 16 roku życia

Badania ultrasonograficzne (USG) są powszechnie stosowaną metodą diagnostyczną, która polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości do wizualizacji struktur wewnętrznych ciała. Są one bezbolesne i nieinwazyjne, co sprawia, że są powszechnie akceptowane przez pacjentów. W Polsce, badania USG są wykonywane u pacjentów powyżej 16 roku życia, obejmując różne obszary ciała, takie jak narządy wewnętrzne, tarczyca, układ moczowy, układ pokarmowy czy narządy płciowe. Badania te mogą być wykonywane zarówno w celach diagnostycznych, jak i monitorowania postępów leczenia. Dzięki swojej nieinwazyjności i bezpieczeństwu, badania USG stanowią ważne narzędzie w diagnostyce wielu schorzeń oraz są stosowane zarówno w pediatrii, jak i u dorosłych pacjentów. W przypadku konieczności przeprowadzenia badania USG, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, który udzieli im odpowiednich instrukcji dotyczących przygotowania do badania.

Przygotowanie do Badania USG

Przed przystąpieniem do badania USG, pacjenci powinni być odpowiednio przygotowani. W zależności od obszaru ciała, który ma być zbadany, może być konieczne ograniczenie spożycia pokarmów, picie płynów przed badaniem lub inne specjalne instrukcje.

Proces Badania USG

Sam proces badania USG jest bezbolesny i nieinwazyjny. Pacjent leży na leżance, a na skórę nakłada się żel, który umożliwia lepsze przenikanie fal dźwiękowych. Następnie lekarz przesuwa sondę ultrasonograficzną po skórze, obserwując obraz na monitorze.

Korzyści Wynikające z Badań USG

Badania USG pozwalają na szybką i dokładną diagnozę wielu schorzeń, co umożliwia wczesne podjęcie leczenia i poprawę rokowań. Ponadto są one bezpieczne dla pacjenta, nie wywołując skutków ubocznych czy reakcji alergicznych. Badania USG stanowią niezastąpione narzędzie w diagnostyce wielu schorzeń, zapewniając szybką i dokładną ocenę stanu zdrowia narządów wewnętrznych. Ponadto są one powszechnie stosowane i cenione przez lekarzy oraz pacjentów.

Poradnia czynna jest w godzinach:

poniedziałek: 08:00-18:00, wtorek: 08:00-12:00, środa: 08:00-18:00, czwartek: 08:00-12:00

W naszej klinice w Warszawie, zapewniamy profesjonalną diagnostykę oraz monitorowanie:

 • Tarczycy – badanie tego rodzaju pozwala diagnozować oraz analizować powstałe zmiany gruczołu tarczycy. USG Tarczycy wykrywa i pozwala ocenić wielkość wola, guzków czy torbieli.  Lekarz wykonujący to badanie jest w stanie rozpoznać cechy nadczynności, niedoczynność, zapalenia, chorobę Hashimoto, Graves- Basedowa, chłoniaki i zmiany nowotworowe.

 

 • Piersi – badanie to pozwala wykluczyć podejrzenie albo zdiagnozować różnego rodzaju guzki, torbiele, przyczynę bolesności piersi, mastopatię i zgrubienia. USG piersi wykonuje się również w celu oceny implantów oraz jako badanie uzupełniające po wykonanej mammografii. Jest wykorzystywane także w celu badań kontrolnych – USG piersi stosowane jest regularne w profilaktyce antynowotworowej (staje się pomocą i uzupełnieniem samobadania piersi).
 • Węzłów Chłonnych –  badanie to pozwala diagnozować objawy, takie jak powiększenie, bolesność węzłów chłonnych szyjnych, pachowych, pachwinowych i brzusznych. USG węzłów chłonnych wykorzystywane jest również w celu oceny układu chłonnego w chorobach hematologicznych i onkologicznych. Staje się narzędziem do wykluczania albo rozpoznawania chorób węzłów chłonnych oraz analizy zaawansowania powstałych zmian.

 

 • Chorób głowy i szyi – USG szyi wykonywane jest w celu oceny wszystkich narządów szyi, naczyń krwionośnych i tkanek miękkich. Badanie ultrasonograficzne tego rodzaju jest podstawą diagnostyki – chorób tarczycy, powiększenia węzłów chłonnych, przyczyny bólu, stanów zapalnych, obrzęków, zgrubień, guzów, torbieli, migdałków podniebiennych, ślinianek i wielu innych. USG szyi pozwala rozpoznać stany chorobowe, ocenić stadium zaawansowania choroby, jest badaniem kontrolnym w czasie stosowanej terapii, by móc zanalizować jej efekty i poprawę stanu zdrowia pacjenta.
 • Chorób ogólnych i internistycznych:
 1. Jamy brzusznej
  Badanie ultrasonografem pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej – wątroby, trzustki, pęcherzyka i dróg żółciowych, śledziony, nerek, nadnerczy, pęcherza moczowego, naczyń krwionośnych, aorty brzusznej, przestrzeni zaotrzewnowej. USG jamy brzusznej pozwala diagnozować, oceniać stadium zaawansowania albo wykluczać podejrzenie chorób i zmian, takich jak tętniaki, stany zapalne, zmiany nowotworowe, przyczyny bólu. USG jamy brzusznej stosowane jest również w trakcie leczenia, by móc zanalizować poprawę stanu zdrowia albo reagować na ewentualny brak wyników kuracji.
 2. Prostaty
  USG prostaty to przezbrzuszna ocena wielkości i kształtu gruczołu krokowego. Przy wykorzystaniu tego badania możliwa jest między innymi diagnoza i ocena zalegania moczu w pęcherzu moczowym w wyniku powiększeniu prostaty.
 3. Tkanek miękkich
  Badanie ultrasonograficzne pozwala wykluczyć albo rozpoznać i ocenić wielkość i charakter zgrubień, guzków, torbieli, stanów zapalnych tkanek miękkich oraz tłuszczaki. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie leczenie i analizować jego działanie.

Badania wykonuje:

Lekarz
Dorota Kołątaj DIAGNOSTA USG

Lekarz, specjalista II stopnia medycyny nuklearnej. Od 1987 roku zajmuje się diagnostyką obrazową. Główna aktywność zawodowa związana z diagnostyką ultrasonograficzną…

Potrzebujesz konsultacji ?