EN
poradia zaburzeń węchu

Poradnia zaburzeń węchu

Komórki węchowe są jednymi z komórek nerwowych w organizmie człowieka, które bezpośrednio odbierają bodźce ze środowiska zewnętrznego. Bodźcem pobudzającym są cząsteczki zapachowe wdychanego powietrza. Zdrowy człowiek jest w stanie odczuwać ponad 100 tysięcy różnych zapachów. Kierując się wzrokiem i intensywnością zapachu jesteśmy w stanie określić, jakie jest jego źródło. Węch pełni wiele istotnych funkcji . Ostrzega o substancjach potencjalnie niebezpiecznych dla naszego zdrowia (zepsute pożywienie, toksyczne gazy), pozwala wybrać pożywienie i wpływa na jego smak, oddziałuje na doznania estetyczne i samopoczucie. Zaburzenia węchu mają wpływ na jakość naszego życia. Brak węchu, czy nawet jego osłabienie powodują utratę przyjemności z jedzenia i tym samym spadek apetytu, co może skutkować zmniejszeniem masy ciała i zaburzeniami w odżywianiu, a także kłopotami z libido. Dłużej trwające problemy z węchem mogą być powodem uczucia niepokoju i stanów depresyjnych.

Czym badamy?

Do badania węchu stosowany jest zestaw ‘Sniffin’ Sticks-Olfactory Test’.

Test ten jest profesjonalną, wystandaryzowaną metodą oceny węchu. Wykonywany jest przez wykwalifikowanego diagnostę, doktora nauk medycznych otorynolaryngologa Agnieszką Korkosz- Mierzejewską, która ma na koncie setki przeprowadzonych badań. Próbki zapachowe zawarte są w tzw. “penach”, przypominających wyglądem flamastry. W trakcie badania lekarz podaje badanemu do powąchania kolejne próbki zapachowe. Na podstawie wykonanych testów wyznaczany jest próg węchu (najniższe stężenie zapachu, które Pacjent czuje) oraz oceniana jest umiejętność różnicowania i identyfikacji zapachu (wskazania zapachu innego od pozostałych i nazwania określonego zapachu). Ostateczny wynik badania węchu jest wypadkową powyższych parametrów. Po badaniu uzyskujemy informację czy węch jest prawidłowy, a jeśli nie, w jakim stopniu osłabiony. W zależności od wyniku badania proponowane jest odpowiednie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

sniffin sticks olfactory test

„Nie lekceważ pogorszenia węchu – może być pierwszym objawem niektórych schorzeń laryngologicznych i neurologicznych.”

Specjaliści

dr. n. med.
Agnieszka Korkosz-Mierzejewska AUDIOLOG / LARYNGOLOG / FONIATRA

Ukończyła studia medyczne na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w 2005 roku. W 2013 roku otrzymała tytuł specjalisty…

Potrzebujesz konsultacji ?