Badania USG

Badania USG

Badania USG Warszawa

sg jamy brzusznej warszawaW Centrum Medycznym Krajmed działa Poradnia USG prowadzona przez doktor Dorotę Kołątaj – lekarza z 27-letnim doświadczeniem w codziennej pracy diagnosty klinicznego USG, w tym 22 lata doświadczeń na stanowisku asystenta naukowego Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie. Badania USG wykonywane są bardzo wysokiej klasy ultrasonografem PHILIPS HD 15, wyposażonym w nowoczesne funkcje, które umożliwiają ocenę kliniczną na wysokim poziomie pewności. Używamy wysokorozdzielczej sondy (liniowa 12 MHz) do oceny zmian wielkości 1-3 mm. Celem naszej Pracowni USG jest wykrywanie jak najmniejszych zmian chorobowych, wymagających szybkiej dalszej diagnostyki lub rozpoczęcia leczenia.

W naszej klinice w Warszawie, zapewniamy profesjonalną diagnostykę oraz monitorowanie:

 Tarczycy 

Badanie ultrasonograficzne tego rodzaju pozwala diagnozować oraz analizować powstałe zmiany gruczołu tarczycy. USG Tarczycy wykrywa i pozwala ocenić wielkość wola, guzków czy torbieli.  Lekarz wykonujący to badanie jest w stanie rozpoznać cechy nadczynności, niedoczynność, zapalenia, chorobę Hashimoto, Graves- Basedowa, chłoniaki i zmiany nowotworowe. Badanie tego rodzaju wykorzystywane jest również do oceny przed i pooperacyjnej, monitorowania loży po tarczycy, oceny tarczycy w okresie pokwitania, przed planowaną ciążą oraz w okresie ciąży. To jedno z podstawowych badań monitorujących podczas wdrożonego już leczenia. Przy jego wykorzystaniu ocenić można działanie leków i funkcjonowanie gruczołu tarczycy w czasie zaleconej terapii.

 Piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi pozwala wykluczyć podejrzenie albo zdiagnozować różnego rodzaju guzki, torbiele, przyczynę bolesności piersi, mastopatię i zgrubienia. USG piersi wykonuje się również w celu oceny implantów oraz jako badanie uzupełniające po wykonanej mammografii. Jest wykorzystywane także w celu badań kontrolnych – USG piersi stosowane jest regularne w profilaktyce antynowotworowej (staje się pomocą i uzupełnieniem samobadania piersi). Pamiętajmy, że to właśnie rak piersi jest przyczyną zgonu największej liczby kobiet w skali roku.

 Węzłów chłonnych

usg piersi warszawaBadanie ultrasonograficzne tego rodzaju pozwala diagnozować objawy, takie jak powiększenie, bolesność węzłów chłonnych szyjnych, pachowych, pachwinowych i brzusznych. USG węzłów chłonnych w Warszawie wykorzystywane jest również w celu oceny układu chłonnego w chorobach hematologicznych i onkologicznych. Staje się narzędziem do wykluczania albo rozpoznawania chorób węzłów chłonnych oraz analizy zaawansowania powstałych zmian. Jest też badaniem kontrolnym w czasie wdrożonej już terapii.

 

 Chorób głowy i szyi

USG szyi wykonywane jest w celu oceny wszystkich narządów szyi, naczyń krwionośnych i tkanek miękkich. Badanie ultrasonograficzne tego rodzaju jest podstawą diagnostyki – chorób tarczycy, powiększenia węzłów chłonnych, przyczyny bólu, stanów zapalnych, obrzęków, zgrubień, guzów, torbieli, migdałków podniebiennych, ślinianek i wielu innych. USG szyi pozwala rozpoznać stany chorobowe, ocenić stadium zaawansowania choroby, jest badaniem kontrolnym w czasie stosowanej terapii, by móc zanalizować jej efekty i poprawę stanu zdrowia pacjenta. Daje to wyraźny obraz poprawności realizowanej kuracji albo jest sygnałem do konieczności zmiany leczenia.

Chorób ogólnych i internistycznych:

 Jamy brzusznej

Badanie ultrasonografem pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej – wątroby, trzustki, pęcherzyka i dróg żółciowych, śledziony, nerek, nadnerczy, pęcherza moczowego, naczyń krwionośnych, aorty brzusznej, przestrzeni zaotrzewnowej. USG jamy brzusznej pozwala diagnozować, oceniać stadium zaawansowania albo wykluczać podejrzenie chorób i zmian, takich jak tętniaki, stany zapalne, zmiany nowotworowe, przyczyny bólu.  USG jamy brzusznej stosowane jest również w trakcie leczenia, by móc zanalizować poprawę stanu zdrowia albo reagować na ewentualny brak wyników kuracji.

 Prostaty

USG prostaty to przezbrzuszna ocena wielkości i kształtu gruczołu krokowego. Przy wykorzystaniu tego badania  możliwa jest między innymi diagnoza i ocena zalegania moczu w pęcherzu moczowym  w wyniku powiększeniu prostaty.

Tkanek miękkich

Badanie ultrasonograficzne pozwala wykluczyć albo rozpoznać i ocenić wielkość i charakter zgrubień, guzków, torbieli, stanów zapalnych tkanek miękkich oraz tłuszczaki. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie leczenie i analizować jego działanie.

 

 

 

Call Now ButtonZadzwoń