Planujesz wakacje? Odwiedź nasz gabinet medycyny podróży i zaszczep się!!!
Jeśli planujesz podróż w odlegle zakątki świata, lepiej odpowiednio przygotuj się do takiego wyjazdu. Jeśli wyruszasz po raz pierwszy, koniecznie skontroluj stan swojego zdrowia, załatw odpowiednie ubezpieczenie, a jeśli trzeba, poddaj się właściwym szczepieniom. Zgłoś się do gabinetu, w którym przyjmują specjaliści z zakresu medycyny podróży. To właśnie oni odpowiednio przygotują Cię do wyprawy. Właściwie przygotowany lekarz przeprowadzi szczegółową konsultację przed wyjazdem w odległe zakątki, przede wszystkim do krajów tropikalnych i rozwijających się, takich jak m. in.: Indie, Tajlandia czy Chiny.
Lekarz udzieli wszelkich informacji, dzięki którym będziesz dobrze przygotowany i unikniesz zagrożeń zdrowotnych, zaleci również szczepienia tropikalne, dzięki którym będziesz po prostu bezpieczny. Tylko wtedy Twoja podróż przebiegnie w pełnym komforcie i spokoju, odpowiednie przygotowanie zminimalizuje, a wręcz pozwoli całkowicie uniknąć komplikacji zdrowotnych, które nieraz psują wakacje.
Co ważne, w naszej Poradni otrzymasz Certyfikowaną Międzynarodową Książeczkę Szczepień (żółta książeczka) oraz Certyfikat dla wyjeżdżających do USA na studia lub do pracy.
Szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym są tak naprawdę jedyną skuteczną ochroną organizmu. Do tego są łatwo dostępne i dobrze tolerowane przez podróżujących. Tylko szczepienie daje pewność podróżowania w pełnym komforcie bez konieczności leczenia nierzadko w złych warunkach.
Zachowanie pełnego zdrowia pozwoli spędzić urlop zgodnie z planami. Przecież choroba zakaźna mogłaby wymusić na podróżującym nie tylko podjęcia natychmiastowego leczenia na miejscu, ale też powrót do kraju. Brak właściwych szczepień może wiązać się nie tylko z zachorowaniem, ale też wystąpieniem niebezpiecznych powikłań.
Szczepienia obowiązkowe
Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne wskazują, że najważniejszym szczepieniem tropikalnym jest to przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze). Trzeba wykonać je przed podróżą do części krajów tropikalnych, w tym do Afryki i Ameryki Południowej. Brak zaświadczenia o odbytym szczepieniu może skutkować odmową pozwolenia na wjazd albo przymusowym szczepieniem na granicy i kwarantanną na własny koszt. Przed podróżą w odległe zakątki należy sprawdzić, jakie szczepienia są tam obowiązkowe, a które jedynie dobrowolne.
Szczepienia zalecane: Dur brzuszny – szczepionka
Szczepienia te są wskazane w wyjazdach do wszystkich rejonów tropikalnych.
Szczepionka na dur brzuszny działa przez 3 lata i pozwala uchronić przed zakażeniem ogniskiem zapalnym, czyli pałeczkami Salmonella Typhi. To właśnie one wywołują ostrą i przewlekłą chorobę zakaźną. Do samego zakażenia dochodzi drogą pokarmową, poprzez skażoną żywność albo wodę. Durem brzusznym można zarazić się również przez bliski kontakt z nosicielem. Ostre objawy gastrologiczne z możliwością perforacji jelit, to jedne z objawów i powikłań choroby, jaką jest dur brzuszny. Szczepionka skutecznie zapobiegnie zakażeniu. Należy o tym pamiętać, ponieważ wymienione objawy mogą się pojawić nawet po powrocie z podróży.
NOWOŚĆ!
Vivotif to nowa doustna szczepionka przeciw durowi brzusznemu dla podróżujących. Produkt jest przygotowany w postaci kapsułek podawanych drogą ustną. Szczepionka imituje naturalny mechanizm zakażenia, pobudza miejscową oraz układową odpowiedź immunologiczną. To szczepionka dla osób powyżej 5 roku życia. Vivotif to jedyna doustna szczepionka durowa, która pomaga chronić się przed durem brzusznym na okres 3 lat. Szczepionkę należy przyjmować po 1 kapsułce co drugi dzień przez 5 dni. Czyli łykamy 3 kapsułki. Kapsułkę łykamy na pusty żołądek (co najmniej godzinę przed lub 2 godziny po posiłku) zawsze o tej samej porze.
Szczepienia zalecane: cholera
Ta doustna szczepionka zmniejsza ryzyko nie tylko cholery, ale także biegunki podróżniczej, która potrafi popsuć plany podróży. Statystycznie >30% wyjeżdżających rozwija biegunkę podróżniczą w pierwszym tygodniu podróży.
Oprócz szczepienia ochronnego zaleca się stosowanie działań profilaktycznych. To przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny w kwestii przyrządzania posiłków, spożywania oraz higieny osobistej. Należy korzystać tylko z wody wiadomego pochodzenia, a przed jedzeniem dokładnie umyć świeże produkty.