EN

Medycyna podróży

medycyna podróży warszawa

Planujesz wakacje? Odwiedź nasz gabinet medycyny podróży i zaszczep się!!!

Jeśli planujesz podróż w odlegle zakątki świata, lepiej odpowiednio przygotuj się do takiego wyjazdu. Jeśli wyruszasz po raz pierwszy, koniecznie skontroluj stan swojego zdrowia, załatw odpowiednie ubezpieczenie, a jeśli trzeba, poddaj się właściwym szczepieniom. Zgłoś się do gabinetu, w którym przyjmują specjaliści z zakresu medycyny podróży. To właśnie oni odpowiednio przygotują Cię do wyprawy. Właściwie przygotowany lekarz przeprowadzi szczegółową konsultację przed wyjazdem w odległe zakątki, przede wszystkim do krajów  tropikalnych i rozwijających się, takich jak m. in.: Indie, Tajlandia czy Chiny.
Lekarz udzieli wszelkich informacji, dzięki którym będziesz dobrze przygotowany i unikniesz zagrożeń zdrowotnych, zaleci również szczepienia tropikalne, dzięki którym będziesz po prostu bezpieczny. Tylko wtedy Twoja podróż przebiegnie w pełnym komforcie i spokoju, odpowiednie przygotowanie zminimalizuje, a wręcz pozwoli całkowicie uniknąć komplikacji zdrowotnych, które nieraz psują wakacje.
Co ważne, w naszej Poradni otrzymasz Certyfikowaną Międzynarodową Książeczkę Szczepień (żółta książeczka) oraz Certyfikat dla wyjeżdżających do USA na studia lub do pracy.

Szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym są tak naprawdę jedyną skuteczną ochroną organizmu. Do tego są łatwo dostępne i dobrze tolerowane przez podróżujących. Tylko szczepienie daje pewność podróżowania w pełnym komforcie bez konieczności leczenia nierzadko w złych warunkach.

Zachowanie pełnego zdrowia pozwoli spędzić urlop zgodnie z planami. Przecież choroba zakaźna mogłaby wymusić na podróżującym nie tylko podjęcia natychmiastowego leczenia na miejscu, ale też powrót do kraju. Brak właściwych szczepień może wiązać się nie tylko z zachorowaniem, ale też wystąpieniem niebezpiecznych powikłań.

Szczepienia obowiązkowe

dur brzuszny szczepionka

Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne wskazują, że najważniejszym szczepieniem tropikalnym jest to przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze). Trzeba wykonać je przed podróżą do części krajów tropikalnych, w tym do Afryki i Ameryki Południowej. Brak zaświadczenia o odbytym szczepieniu może skutkować odmową pozwolenia na wjazd albo przymusowym szczepieniem na granicy i kwarantanną na własny koszt. Przed podróżą w odległe zakątki należy sprawdzić, jakie szczepienia są tam obowiązkowe, a które jedynie dobrowolne.

Szczepienia zalecane: Dur brzuszny – szczepionka

Szczepienia te są wskazane w wyjazdach do wszystkich rejonów tropikalnych.

Szczepionka na dur brzuszny działa przez 3 lata i pozwala uchronić przed zakażeniem ogniskiem zapalnym, czyli pałeczkami Salmonella Typhi. To właśnie one wywołują ostrą i przewlekłą chorobę zakaźną. Do samego zakażenia dochodzi drogą pokarmową, poprzez skażoną żywność albo wodę. Durem brzusznym można zarazić się również przez bliski kontakt z nosicielem. Ostre objawy gastrologiczne z możliwością perforacji jelit, to jedne z objawów i powikłań choroby, jaką jest dur brzuszny. Szczepionka skutecznie zapobiegnie zakażeniu. Należy o tym pamiętać, ponieważ wymienione objawy mogą się pojawić nawet po powrocie z podróży.

NOWOŚĆ!

Vivotif to nowa doustna szczepionka przeciw durowi brzusznemu dla podróżujących. Produkt jest przygotowany w postaci kapsułek podawanych drogą ustną. Szczepionka imituje naturalny mechanizm zakażenia, pobudza miejscową oraz układową odpowiedź immunologiczną. To szczepionka dla osób powyżej 5 roku życia. Vivotif to jedyna doustna szczepionka durowa, która pomaga chronić się przed durem brzusznym na okres 3 lat. Szczepionkę należy przyjmować po 1 kapsułce co drugi dzień przez 5 dni. Czyli łykamy 3 kapsułki. Kapsułkę łykamy na pusty żołądek (co najmniej godzinę przed lub 2 godziny po posiłku) zawsze o tej samej porze.

Szczepienia zalecane: cholera

Ta doustna szczepionka zmniejsza ryzyko nie tylko cholery, ale  także  biegunki podróżniczej, która potrafi popsuć plany podróży. Statystycznie >30% wyjeżdżających rozwija biegunkę podróżniczą w pierwszym tygodniu podróży.

Oprócz szczepienia ochronnego zaleca się stosowanie działań profilaktycznych. To przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny w kwestii przyrządzania posiłków, spożywania oraz higieny osobistej. Należy korzystać tylko z wody wiadomego pochodzenia, a przed jedzeniem dokładnie umyć świeże produkty.

Najważniejsze wskazówki dla wybierających się w podróż:

 • Przed wyjazdem wykonaj konieczne badania, które pozwolą ocenić Twój stan zdrowia. Najlepiej, jeśli badania zostaną wykonane na 4-6 tygodni przed wyjazdem.
 • Ubezpiecz siebie i zadbaj o ubezpieczenie wszystkich osób, z którymi wybierasz się w podróż.
 • Jeśli to konieczne, wykonaj właściwe szczepienia. To ważne, jeśli wybierasz się do krajów egzotycznych.

Szczepienia, które wykonasz, będą uzależnione od:

 • twojej ogólnej odporności organizmu,
 • miejsca podróży,
 • warunków higienicznych i sanitarnych w miejscu docelowym,
 • aktualnej sytuacji epidemiologicznej w miejscu docelowym.

Do wyjazdu przygotuj się odpowiednio, biorąc pod uwagę:

 • miejsce docelowe,
 • długość przebywania,
 • porę roku, w jakiej odbędziesz wyjazd,
 • cel podróży,
 • warunki, w jakich będziesz mieszkać oraz higienę żywienia.

Szczepionki zgodnie z czasem trwania ochrony ludzkiego organizmu:

 • żółtaczka A – 2 dawki
 • żółtaczka A + B (3 dawki) – uodpornienie na całe życie
 • żółta febra, (1 dawka) – uodpornienie na całe życie
 • błonica, tężec, krztusiec, polio – (1 dawka) – uodpornienie na 10 lat
 • wścieklizna (3 dawki) – uodpornienie na 5 lat
 • dur brzuszny – uodpornienie na 3 lata
 • meningokoki A, C, Y, W135 (1 dawka) – uodpornienie na całe życie
 • cholera (2 dawki, szczepionka doustna) – uodpornienie na 2 lata
 • Japońskie Zapalenie Mózgu – 2 dawki – uodpornienie na całe życie

Nasi Specjaliści

Lekarz
Damian Okruciński PEDIATRA / MEDYCYNA PODRÓZY / MEDYCYNA NURKOWA / WAKCYNOLOGIA

Specjalista pediatrii, lekarz medycyny podróży oraz wakcynologii. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wydziału nauczania w języku angielskim. Pracował w  Samodzielnym Publicznym…