EN
polisomnografia_badanie_warszawa

Badania Snu

Polisomnografia

jest wykonywana w celu oceny jak dana osoba śpi, oraz czy podczas snu nie pojawiają się zaburzenia oddychania. Do wskazań wykonania takiego badania należy głownie podejrzenie występowania zaburzeń oddychania w czasie snu. Do głównych objawów należą głośne chrapanie, przerwy w oddychaniu podczas snu oraz skłonność do zasypiania w różnych okolicznościach.

Badanie takie wykonuje się również u pacjentów cierpiących na bezsenność, którzy źle śpią lub często budzą się w nocy. Polega ono na ciągłym zapisie snu osoby badanej, w którego skład wchodzi zapis czynności elektrycznej mózgu, ruch gałek ocznych, pracy mięśni podczas snu. Istotnym elementem badania jest również zapis czynności oddychania: przepływu powietrza przez drogi oddechowe, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha oraz zwartości tlenu we krwi. Ponadto podczas takiego badania prowadzi się zapis dźwięków chrapania oraz monitoruje pozycje ciała podczas snu.

 

 

Przygotowanie do badania:

  1. Przygotowanie Pacjenta do badania (zamontowanie wszystkich czujników, wypełnienie stosownej ankiety, ważenie, mierzenie) wymaga odpowiedniej ilości czasu, dlatego też zalecamy, aby Pacjent pojawił się w naszym Centrum około godz. 20:00. Jeżeli pacjent chciałby odświeżyć się przed badaniem, na oddziale znajduje się łazienka z prysznicem.
  2. Bardzo prosimy o zabranie przyborów toaletowych oraz ręcznika. Na badanie należy zabrać ze sobą 2 częściową piżamę z koszulą rozpinaną od przodu (ułatwi nam to zamontowanie elektrod oraz czujników). Dla Pacjentów przyzwyczajonych do wieczornych posiłków, istnieje możliwość przygotowania takiego posiłku. Uprzejmie prosimy o zgłoszenie wcześniej takiej prośby.
  3. Przypominamy jednocześnie o przyjęciu lub zabranie ze sobą wszystkich leków przyjmowanych wieczorem oraz rano. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do osób leczonych z powodu chorób serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy też przewlekłych chorób układu oddechowego.

Bardzo ważne jest, aby Pacjent nie miał zbyt dużych kłopotów z zaśnięciem w nowym miejscu, w tym celu wskazane jest aby:

Przebieg badania

  • Aby badanie było miarodajne powinno trwać minimum 6 godzin (im dłuższe badanie tym więcej informacji ono dostarcza). Istotną informacją dla nas jest godzina, kiedy Pacjent zazwyczaj zasypia.
  • Cały proces montażu czujników i badania zostanie dopasowany tak, by nie zaburzać cyklu dobowego Pacjenta. Jeżeli w czasie badania coś Pacjenta zaniepokoi lub Pacjent obudzi się z powodu jakiś dolegliwości lub konieczności wyjścia do toalety, bardzo prosimy o poinformowanie o tym pielęgniarki dyżurującej
  • Następnego dnia rano wszystkie czujniki i elektrody zostaną odłączone. Pacjent po wypełnieniu stosownego formularza dotyczącego badania i jakości snu będzie mógł około 7 rano opuścić nasze Centrum. Po dokładnym przeanalizowaniu wyników Lekarz specjalista zaproponuje odpowiedni model leczenia

Dodatkowe badania

CPAP

Inaczej metoda wspomaganego oddechu. Pacjent śpi w masce, przez którą urządzenie przez całą noc tłoczy powietrze do dróg oddechowych. Wydaje się to nie do zniesienia, ale pacjenci, którzy latami nie śpią lub śpią budząc się kilkaset razy, po pierwszej nocy z CPAP-em nie chcą go oddać. Stosowanie CPAP-u w zespole bezdechu nocnego daje poprawę w 95% przypadków, powodując normalizację snu, poprawę utlenowania krwi pacjenta w nocy, ustąpienie senności dziennej, poprawę ogólnego samopoczucia, a co najważniejsze – znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań w postaci zawałów serca czy udarów mózgu. KRAJMED oferuje pacjentom próbne leczenie CPAP-em na zasadzie wypożyczenia do domu na 1-2 noce.

Apnea Link

To przesiewowe = podstawowe, łatwe do wykonania badanie snu. Daje ogólną informację, czy występują bezdechy i na ile są groźne. Wynik badania ułatwia lekarzowi wskazanie właściwych zaleceń.

badanie_cpap_warszawa
poligrafia_badanie_warszawa

Poligrafia

To okrojona, uproszczona wersja polisomnografii. Badanie to jest mniej dokładne od polismonografii jednakże w wielu przypadkach jest wystarczające do prawidłowego zdiagnozowania problemu. Urządzenie umożliwia diagnozowanie zaburzeń snu w warunkach domowych, bez udziału w badaniu personelu medycznego i pobytu w szpitalu.

Poligraf rejestruje informacje o:

  • bezdechach, różnicując je pod kątem jakości oddychania,
  • chrapaniu, różnicując je pod kątem jakości oddychania,
  • jak pacjent oddycha w różnych pozycjach ciała,
  • jakie jest tętno podczas snu i wysycenie krwi tlenem.

Specjaliści zajmujący się tym zagadnieniem:

dr n. med.
Luiza Jonczak PULMONOLOG

Luiza Jonczak, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista pulmonolog. Pracownik naukowy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w…

Potrzebujesz konsultacji ?