Badania Laboratoryjne
Punkt pobrań Służew
Badania Laboratoryjne
Centrum Medyczne Krajmed współpracuje z laboratorium analitycznym Synevo.
Oferujemy pełen zakres badań laboratoryjnych oraz bakteriologicznych z krwi, moczu, a także szybkie testy diagnostyczne w kierunku grypy, CRP, streptest oraz wymazy, badania histopatologiczne i wiele innych.
Punkt pobrań czynny jest:
- dni powszednie : 08:00-14:00
- sobota: 09:00-11:00
Pobrania odbywają się po uprzedniej rejestracji telefonicznej. W celu rezerwacji terminu prosimy o kontakt z recepcją.
wskazówki laboratorium Synevo
Badanie krwi jak się przygotować?
- Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
- W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
- W dniu badania – bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody. Zaleca się pobieranie krwi w godzinach porannych. Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
- Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Pobranie moczu Jak się przygotować?
Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.
- stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych płynów
- unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego
- zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie
- dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem
- nie zaleca się wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji
Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”. W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp. Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.
Pobieranie materiału na posiew moczu u osób dorosłych:
- Do badania należy pobrać pierwszy mocz poranny (po nocnym 8 godzinnym wypoczynku) lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.
- Bardzo ważne, aby mocz do badania pochodził z tzw. „środkowego strumienia”.
-
Przed pobraniem moczu należy najpierw dokładnie umyć ręce wodą i mydłem, wytrzeć w jednorazowy ręcznik; następnie dokładnie umyć wodą i mydłem okolice ujścia cewki moczowej:
Kobiety: okolice sromu od przodu w kierunku odbytu,
Mężczyźni: żołądź po odsunięciu napletka. - Mocz należy oddać do jałowego pojemnika. Nie wolno dotykać wewnętrznych ścianek naczynia.
- Pierwszą małą porcję moczu należy oddać do toalety, w celu wypłukania cewki moczowej z bakterii i nabłonków, następnie napełnić pojemnik moczem do ok. połowy (minimum kilka ml).
- Należy unikać oddawania do badania ostatniego strumienia moczu, ponieważ wypływa on pod niskim ciśnieniem i omywa skórę krocza spłukując z niej drobnoustroje.
- Pojemnik z moczem należy szczelnie zamknąć i dostarczyć jak najszybciej do laboratorium.
Pobieranie materiału na posiew moczu od niemowląt lub małych dzieci:
- Rozebrać dziecko od pasa w dół w ciepłym pomieszczeniu
-
Umyć dokładnie okolicę ujścia cewki moczowej:
Dziewczynki: okolice sromu od przodu w kierunku odbytu,
Chłopcy: żołądź po odsunięciu napletka - Wytrzeć używając ręczników jednorazowych
- Unieść niemowlę w górę i masować mięśnie grzbietu wzdłuż kręgosłupa ku tyłowi. Z chwilą rozpoczęcia oddawania moczu podstawić przygotowany jałowy pojemnik, przepuszczając pierwsza porcję moczu, pobrać ok. 1 – 5 ml
Moczu na posiew nie należy pobierać do przyklejanych do skóry woreczków, z powodu wysokiego ryzyka kontaminacji próbki moczu drobnoustrojami z cewki moczowej i okolic krocza i uzyskania wyniku fałszywie dodatniego.
Kategorie wykonywanych badań w Punkt pobrań Służew
Potrzebujesz konsultacji ?
Zadzwoń do nas bądź napisz