EN

Leczenie chrapania

leczenie chrapania warszawa

Kiedy potrzebne jest leczenie chrapania?

Szacuje się, że w grupie 30 – latków chrapie 20 % mężczyzn i 5 % kobiet, ale powyżej 60 r.ż. statystyka wzrasta do 60 % i 40%, co związane jest m.in. z pogłębiającym się z wiekiem zmniejszeniem elastyczności tkanek miękkich gardła, otyłością czy rozwojem chorób przyczyniających się do obniżenia napięcia mięśniowego. Około 40% Polaków cierpi na zaburzenia snu takie, jak chrapanie i bezdech, co utrudnia wypoczęcie im samym i ich otoczeniu.

Na czym polega leczenie chrapania Warszawa?

Naszym pacjentom oferujemy pełną diagnostykę zaburzeń snu oraz metody skutecznego leczenia chrapania, m.in. niskotemperaturową termoterapię bipolarną oraz metody chirurgiczne.

Przyczyny chrapania:

  • wydłużone podniebienie miękkie i języczek,
  • zaburzony przepływ powietrza przez gardło (przerośnięte migdałki, otyłość),
  • zaburzona drożność nosa,
  • przerost tylnej części języka,
  • zmniejszone napięcie mięśni języka i gardła w czasie snu (alkohol, leki nasenne),
  • wiek (wraz z wiekiem zmniejsza się elastyczność ścian gardła, pojawia się otyłość oraz choroby zmniejszające napięcie mięśni)

Plastyka podniebienia miękkiego i języczka – system RaVor

RaVor to mało inwazyjna metoda leczenie chrapania i bezdechu sennego, która prowadzi do poszerzenia dróg oddechowych na poziomie gardła i usztywnienia jego tkanek miękkich. Leczenie chrapania w tym przypadku polega na wprowadzeniu w podniebienie lub małżowiny nosowe elektrod oraz doprowadzeniu do stymulacji tkanek falami o częstotliwości radiowej w temperaturze ok. 90-100ºC. W skutek zabiegu powstają blizny, które prowadzą do usztywnienia podniebienia i obkurczenia małżowin. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Pacjent może normalnie funkcjonować bezpośrednio po zabiegu, stosuje leki przeciwbólowe i pewne ograniczenia dietetyczne.

Plastyka gardła i podniebienia

Jest to zabieg polegający na skróceniu języczka, podniebienia miękkiego oraz zmniejszeniu migdałków podniebiennych. Częściowe usunięcie migdałków powoduje zwiększenie przestrzeni gardła. Założenie odpowiednich szwów (nie trzeba ich usuwać) usztywnia ściany gardła. Zabieg ten redukuje chrapanie i zmniejsza częstość występowania bezdechów obturacyjnych podczas snu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia.

Operacje przegrody nosa

Nieprawidłowa drożność nosa jest również przyczyną chrapania i obturacyjnego bezdechu w czasie snu (OBPS). Technika operacji stosowana w Krajmedzie polega na całkowitej rekonstrukcji skrzywionych miejsc. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia.

Konchoplastyka (korekta małżowin nosa)

Małżowiny nosowe to blaszki wypełniające jamy nosowe. Przepływające między nimi powietrze jest oczyszczane, nawilżane i ogrzewane. Gdy małżowiny są przerośnięte, mogą blokować przepływ powietrza, wówczas wymagają korekty chirurgicznej. Małżowiny dolne mogą być skorygowane w znieczuleniu miejscowym, natomiast pozostałe są operowane w narkozie.

Polipektomia

Polipy nosowe to intensywne obrzęki śluzówki nosa, wypełniające zatoki i / lub jamy nosowe. Nie są to zmiany nowotworowe, ale swoją obecnością blokują nos, więc muszą zostać usunięte. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia.

Przerost tylnej części języka

W przypadkach tych nadmierna masa języka może być zredukowana zabiegowo.

W ramach leczenia chrapania umożliwiamy również wypożyczenie aparatu CPAP, który normalizuje oddychanie podczas snu.

Nasi Specjaliści:

dr
Jacek Brzost Otolaryngolog

Specjalista Otolaryngolog, absolwent Warszawskiej Akademii Medycznej. Specjalizację odbył w Klinice Otorynolaryngologii w Warszawie pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja Kukwy.…

dr n. med.
Jarosław Balcerzak LARYNGOLOG

Specjalista II st. otolaryngologii, absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Od chwili uzyskania…

dr n. med.
Magdalena Hamera LARYNGOLOG

Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej. Od 1999 pracownik naukowy i dydaktyczny Katedry Farmakologii oraz Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w której…