EN
zapalenie ucha u dzieci

Zapalenie ucha u dziecka. Przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie ucha to bardzo częste schorzenie występujące u dzieci średnio do 8 roku życia, jednak może dotyczyć również osób w różnym wieku. Zazwyczaj jest ono powiązane z toczącym się w tym samym czasie stanem zapalnym ucha. Dolegliwość w postaci zapalenia ucha jest dość bolesna i nieprzyjemna, co sprawia, że szczególnie dzieci – zwłaszcza te mniejsze – niezbyt dobrze ją znoszą. Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka?

Przyczyny zapalenia ucha u dzieci

Narząd słuchu składa się z trzech elementów:

Do stanu zapalnego najczęściej dochodzi w uchu środkowym. To właśnie na infekcję ucha środkowego cierpią dzieci i to całkiem często, wg statystyk jest to wartość ok. 90% Jak zatem łatwo się domyślić, niemowlęta i małe dzieci przynajmniej raz w życiu miały lub będą miały zapalenie ucha środkowego. Dlaczego więc można zaobserwować tak częste zapalenie ucha u dziecka? Wynika to ze specyficznej budowy trąbki słuchowej u dziecka. Jej kształt jest nieco krótszy i szerszy, przez co infekcje górnych dróg oddechowych i gardła łatwo się rozprzestrzeniają. Z wiekiem budowa ucha się zmienia, dziecko też nabiera odporności, co wpływa na zmniejszanie częstotliwości zachorowań.Oczywiście należy również pamiętać, że w kontekście zapalenie ucha u dziecka, przyczyny mogą mieć też inne podłoże m.in. alergie, przerost migdałka, polipy czy nawet refluks żołądkowo – przełykowy.

Objawy zapalenia ucha u dziecka

Dziecko, będące szczególnie w młodszym wieku, nie jest w stanie precyzyjnie pokazać, że coś mu dolega. Może więc stać się płaczliwe, marudne, rozdrażnione, ale mogą też wystąpić u niego takie objawy jak gorączka, wymioty czy też biegunka. Tego typu objawy nie zawsze na wprost mogą sugerować zapalenie ucha, co często powoduje u rodziców stres i niepokój.

Zapalenie ucha można podzielić na trzy rodzaje infekcji w zależności od zaostrzenia objawów: ostre, wysiękowe i przewlekłe. Jak zatem rozpoznać z którą postacią stanu zapalnego mamy do czynienia?

Jakie kroki podjąć i jak leczyć zapalenie ucha?

Szczególnie w przypadku niemowlaków i dzieci ważne jest prawidłowe przeprowadzenie wywiadu medycznego i trafna diagnoza. Często więc leczenie zapalenia ucha u dzieci rozpoczyna się od dokładnego badania laryngologicznego. Podczas badania lekarz oceni stan błony bębenkowej, rodzaj wysięku, wielkość migdałków i przeprowadzi ogólny wywiad medyczny celem poznania wszystkich objawów. Szybka diagnoza i prawidłowe leczenie są szczególnie ważne w kontekście uchronienia się przed powikłaniami. Nie leczone zapalenie ucha u niemowlaka, starszych dzieci, ale i też u dorosłych to wysokie prawdopodobieństwo rozwinięcia się przewlekłego stanu zapalnego i uszkodzenie słuchu. Jeśli podejrzewamy, że nasza pociecha może zmagać się z infekcją, co jest ważne szczególnie przy niemowlaku i małym dziecku, wówczas warto jest uważnie obserwować jego zachowanie – wraz z rozwojem stanu zapalnego będą nasilać się też objawy bólu ucha, głowy, rozdrażnienie, płaczliwość, biegunki lub nawet wymioty. Niekiedy dzieci odruchowo próbują pocierać lub łapać się za okolice ucha.

 

zapalenie ucha objawy

Specjaliści zajmujący się tym zagadnieniem:

dr
Michał Wątróbski LARYNGOLOG

Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Pracę zawodową rozpoczął w 1994 roku w Szpitalu Miejskim w Gliwicach. Następnie pracował w Szpitalu Powiatowym…

dr
Wojciech Lipiec LARYNGOLOG

Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (1992). W latach 1992-2001 pracował jako młodszy, a następnie starszy asystent w szpitalu powiatowym…

dr. n. med.
Marek Krajewski LARYNGOLOG / CHIRURG/ KWALIFIKACJA DO HBOT

Lekarz specjalista chirurg chorób uszu, nosa i gardła, otorynolaryngolog, Regionalny Delegat Europejskiej Akademii Chirurgów Plastyków Twarzy, założyciel i właściciel Centrum…

dr. n. med.
Agnieszka Korkosz-Mierzejewska AUDIOLOG / LARYNGOLOG / FONIATRA

Ukończyła studia medyczne na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w 2005 roku. W 2013 roku otrzymała tytuł specjalisty…

dr
Jacek Brzost Otolaryngolog

Specjalista Otolaryngolog, absolwent Warszawskiej Akademii Medycznej. Specjalizację odbył w Klinice Otorynolaryngologii w Warszawie pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja Kukwy.…

dr
Jacek Konca AUDIOLOG/ LARYNGOLOG/ FONIATRA

Lekarz specjalista otolaryngolog i foniatra. Konsultant laryngolog w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medyczne w Warszawie.…

dr n. med.
Jarosław Balcerzak LARYNGOLOG

Specjalista II st. otolaryngologii, absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Od chwili uzyskania…

Lekarz
Joanna Azarkiewicz Laryngolog

Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie w roku 2003. Specjalizację z otolaryngologii rozpoczęła w roku 2005 w Klinice Otolaryngologii…

Lekarz
Krystyna Budzynowska LARYNGOLOG

Lekarz specjalista otolaryngolog, alergolog, anestezjolog. Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie.

dr n. med.
Magdalena Hamera LARYNGOLOG

Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej. Od 1999 pracownik naukowy i dydaktyczny Katedry Farmakologii oraz Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w której…

Lekarz
Przemysław Elżakowski LARYNGOLOG

Lekarz specjalista otolaryngolog, absolwent Akademii Medycznej w Lublinie

Lekarz
Renata Szeliga LARYNGOLOG

Absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi (1992). Początkowo pracowała na Oddziale Laryngologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach jako młodszy, a…

Potrzebujesz konsultacji ?