Leczenie zatok Warszawa

Leczenie zatok i operacje zatok

Co to jest zapalenie zatok (sinusitis)?

Zapalenie zatok, jak sama nazwa wskazuje, to stan zapalny, który dotyczy błony śluzowej wyściełającej zatoki. Przyczyną pojawienia się zapalenia mogą być infekcje bakteryjne, wirusowe i inne drobnoustroje. Niekiedy do stanu zapalnego zatok przyczyniają się także zmiany strukturalne w obrębie zatok, m.in. zablokowanie ujścia zatoki. W sytuacji, w której ujście zatoki jest z jakichś powodów niedrożne, powstaje zakłócenie naturalnego procesu oczyszczania zatok. Powoduje to infekcje i w rezultacie prowadzi do stanu zapalnego. Leczenie zatok może odbywać się na dwa sposoby: farmakologicznie lub operacyjnie ( FEOZ- funkcjonalna endoskopowa operacja zatok).

Jakie są odmiany zapalenia zatok?

Można wyróżnić dwie postaci zapalenia zatok: ostre i przewlekłe. Najczęściej zapalenie zatok poprzedza przeziębienie bądź alergia, którym towarzyszy katar oraz podrażnienia błony śluzowej. Pojawia się najczęściej uczucie nacisku w okolicach nosa, zapchanie nosa lub nadmierne wydzielanie śluzu, tzw. „cieknący nos” oraz gorączka. Dolegliwości zazwyczaj towarzyszą kilka dni, zaś w przypadku dalszego utrzymywania się objawów może rozwinąć się infekcja i wywołać ostre zapalenie zatok. Gdy zapalenie zatok pojawia się często lub trwa długo (powyżej 3 miesięcy) wówczas nazywane jest przewlekłym. Wtedy kluczową rolę odgrywa jak najszybsze skontaktowanie się ze specjalistą i leczenie zatok.

Krajmed Centrum Medyczne

Jakie są objawy zapalenia zatok?

ból w obrębie twarzy
zatkany nos lub nadmierny wyciek z nosa
uczucie zapchania nosa
zmiana koloru wydzieliny z nosa
uczucie ucisku w okolicach nosa
utrata powonienia
bóle głowy
zmęczenie, osłabienie

Jakie są metody leczenia zatok?

Na czym polega leczenie i operacje zatok?

Do najczęściej stosowanych metod leczenia zatok należy leczenie farmakologiczne oraz konwencjonalna chirurgia. Podstawowym rozwiązaniem operacyjnym są operacje zatok przy wykorzystaniu mikronarzędzi do operacji endoskopowych tzw. drugiej generacji = tnących (cutting). Powodują najmniejsze uszkodzenia tkanek. Często łączy się tę metodę z innymi technikami jak:

Głównym zadaniem jest wyeliminowanie zmian chorobowych oraz poszerzenie naturalnych ujść. Przed każdym zabiegiem wykonywana jest diagnostyka. Nowoczesne metody diagnostyczne takie jak: badanie endoskopowe nosa, rynomanometria, tomografia komputerowa pozwalają na dokładne zlokalizowanie zmian chorobowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W czasie zabiegu zostają usunięte także przerosty błony śluzowej, polipy i drobne, kostne struktury w niekorzystnych funkcjonalnie wariantach anatomicznych. Celem tej metody jest przywrócenie właściwej wentylacji zatok przynosowych. FEOZ/ FESS to najnowocześniejsza technika leczenia zatok. Przeprowadzona jest za pomocą precyzyjnych instrumentów mikrochirurgicznych. Chirurg wprowadza endoskop i narzędzia przez nozdrza, co eliminuje konieczność nacinania skóry. Na zewnątrz nie ma blizn, szwów. Średni czas operacji to 1-2 godziny, przy bardziej rozległych zmianach może trwać dłużej. Dzięki zastosowaniu leków anestetycznych nowej generacji praz precyzyjnych technik operacyjnych komfort pooperacyjny jest nieduży. Podczas operacji pobiera się zazwyczaj wycinek do badania histopatologicznego, co pozwala ocenić stan błony śluzowej oraz dobrać optymalne leczenie po operacji. Zabiegowi poddawani są pacjenci, którzy cierpią na przewlekłe zapalenie zatok, a leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Pobyt w szpitalu zwykle trwa kilka godzin do jednej doby (w zależności od zakresu operacji). Przez pierwszy dzień po zabiegu należy pozostać w domu, ale można planować mniej obciążające prace, używać telefonu, komputera, czytać, itp. Po tygodniu można normalnie funkcjonować (praca, szkoła) i stopniowo wprowadzać wysiłek fizyczny. Intensywne wysiłki typu ćwiczenia na siłowni, nurkowanie, zawody sportowe – po miesiącu od operacji. Pełne wyzdrowienie następuje po kilku miesiącach. Jest czas potrzebny na zregenerowanie się błony śluzowej nosa. Przy mocno uszkodzonych rzęskach okres trwa dłużej.
Krajmed Centrum Medyczne

Potrzebujesz konsultacji ?

Zadzwoń do nas bądź napisz