EN
leczenie zatok warszawa

Zatoki

Leczenie zatok  i operacje zatok

Leczenie zatok Warszawa

Co to jest zapalenie zatok (sinusitis)?

Zapalenie zatok, jak sama nazwa wskazuje, to stan zapalny, który dotyczy błony śluzowej wyściełającej zatoki. Przyczyną pojawienia się zapalenia mogą być infekcje bakteryjne, wirusowe i inne drobnoustroje. Niekiedy do stanu zapalnego zatok przyczyniają się także zmiany strukturalne w obrębie zatok, m.in. zablokowanie ujścia zatoki. W sytuacji, w której ujście zatoki jest z jakichś powodów niedrożne, powstaje zakłócenie naturalnego procesu oczyszczania zatok. Powoduje to infekcje i w rezultacie prowadzi do stanu zapalnego.

Jakie są odmiany zapalenia zatok?

Można wyróżnić dwie postaci zapalenia zatok: ostre i przewlekłe. Najczęściej zapalenie zatok poprzedza przeziębienie bądź alergia, którym towarzyszy katar oraz podrażnienia błony śluzowej. Pojawia się najczęściej uczucie nacisku w okolicach nosa, zapchanie nosa lub nadmierne wydzielanie śluzu, tzw. „cieknący nos” oraz gorączka. Dolegliwości zazwyczaj towarzyszą kilka dni, zaś w przypadku dalszego utrzymywania się objawów może rozwinąć się infekcja i wywołać ostre zapalenie zatok. Gdy zapalenie zatok pojawia się często lub trwa długo (powyżej 3 miesięcy) wówczas nazywane jest przewlekłym. Wtedy kluczową rolę odgrywa jak najszybsze skontaktowanie się ze specjalistą i leczenie zatok.

Jakie są objawy zapalenia zatok?

  • ból w obrębie twarzy, uczucie ucisku w okolicach nosa, uczucie zapchania nosa;
  • zmiana koloru wydzieliny z nosa;
  • utrata powonienia;
  • bóle głowy;
  • zmęczenie, osłabienie.
  • zatkany nos lub nadmierny wyciek z nosa;

Jakie są metody leczenia zatok?

Na czym polega leczenie i operacje zatok?

Do najczęściej stosowanych metod leczenia zapalenia zatok należy leczenie farmakologiczne oraz konwencjonalna chirurgia. Podstawowym rozwiązaniem operacyjnym są operacje zatok przy wykorzystaniu mikronarzędzi do operacji endoskopowych tzw. drugiej generacji = tnących (cutting). Powodują najmniejsze uszkodzenia tkanek. Często łączy się tę metodę z innymi technikami jak:

operacje zatok warszawa
OPERACJE_ZATOK_WARSZAWA

FEOZ (funkcjonalna endoskopowa operacja zatok) /FESS (functional endoscopic sinus surgery)

Głównym zadaniem jest wyeliminowanie zmian chorobowych oraz poszerzenie naturalnych ujść. W czasie zabiegu zostają usunięte także przerosty błony śluzowej, polipy i drobne, kostne struktury w niekorzystnych funkcjonalnie wariantach anatomicznych. Celem tej metody jest przywrócenie właściwej wentylacji zatok przynosowych. FEOZ/ FESS to najnowocześniejsza technika leczenia zatok. Przeprowadzona jest za pomocą precyzyjnych instrumentów mikrochirurgicznych. Zabiegowi poddawani są pacjenci, którzy cierpią na przewlekłe zapalenie zatok, a leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Potrzebujesz konsultacji ?