Nos
zabieg usunięcia polipów z nosa lub zatok
Polipektomia endoskopowa
Polipy są patologicznymi naroślami błon śluzowych, wypełniającymi zatoki i jamy nosowe. Nie jest to rozrost nowotworowy, ale ich obecność prowadzi do destrukcji struktur nosa. Obecność polipów świadczy o dużym nasileniu zmian chorobowych. Operacje plastyczne nosa w tym wypadku polegają na usunięciu polipów i otworzeniu ujść zablokowanych zatok. Użycie technik endoskopowych umożliwia dokładne usunięcie zmian, co daje dużą szansę trwałego wyleczenia. Najczęściej korekcja nosa wykonywana jest przez otwory nosowe, ale czasami trzeba dodatkowo nakłuć lub naciąć skórę bezpośrednio nad zatoką w przyśrodkowej części brwi.
Korekta przegrody nosa
Septoplastyka (septum – przegroda)
Głównym objawem skrzywionej przegrody są trudności z prawidłowym oddychaniem przez nos. Jednostronne lub obustronne zatkanie nosa w takich przypadkach często powoduje zaburzenia snu, nawracające zapalenia zatok, gardła i ucha środkowego. Upośledzenie oddychania przez nos sprawia, że wdychane powietrze nie jest wystarczająco oczyszczone, ogrzane oraz nawilżone. Konsekwencją tego jest oddychanie przez usta, co skutkuje częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych.
Septoplastyka to korekta nosa polegająca na „poprawieniu” skrzywionej części przegrody (chrząstki i/lub kości), wyprostowaniu jej w specjalnej prasie oraz ponownym wstawieniu do nosa (stosujemy technikę rekonstrukcji – w odróżnieniu od technik resekcyjnych = usunięcia). Używa się przy tym sprzętu optycznego, który lepiej uwidacznia pole operacyjne.
Zamknięcie perforacji przegrody nosa
Perforacja przegrody nosa to ubytek w przegrodzie oddzielającej nozdrza, który może powodować problemy z oddychaniem, suchość nosa, nawracające infekcje czy charakterystyczny świst podczas oddychania. Perforacja przegrody nosowej może wynikać z różnych czynników, takich jak urazy, działania medyczne, zmiany nowotworowe, a także choroby zapalne, zakaźne, zwyrodnieniowe i autoimmunologiczne. Jedną z przyczyn może być również nadużywanie kokainy. Perforacje przegrody nosowej nie mają zdolności do samoistnego zamykania się – przeciwnie, z czasem mogą się powiększać. Nie dochodzi do naturalnej regeneracji tkanek. U większości pacjentów perforacje nie powodują dolegliwości, zwłaszcza gdy znajdują się w głębszej, kostnej części przegrody. Natomiast perforacje w przednim, chrzęstnym odcinku często prowadzą do uciążliwych objawów. W przypadku perforacji objawowych, takich jak przewlekły nieżyt nosa czy krwawienia, zazwyczaj stosuje się leczenie chirurgiczne. Zabieg zamknięcia perforacji przegrody nosa przeprowadza się za pomocą przeszczepów błony śluzowej, chrząstki lub nowoczesnych implantów, co przywraca prawidłową funkcję nosa i poprawia komfort życia pacjenta.
Konchoplastyka (concha – małżowina)
Jest to korekta nosa w zakresie zmian małżowin nosowych. Najczęściej operowana jest małżowina środkowa. Jej zaburzona budowa (upowietrznienie, nieprawidłowe krzywizny) powoduje, że zajmuje ona za dużą część jamy nosowej, blokując oddychanie i utrudniając wypływ wydzieliny z zatok.
plastyka nosa
Rynoplastyka/ septorynoplastyka (rhino – nos)
Jest to plastyka nosa umożliwiająca korektę jego zakrzywionej linii. Skrzywiony nos zewnętrzny jest nie tylko przyczyną kompleksów, ale też upośledza oddychanie. Najlepsze wyniki daje jednoczesna operacja przegrody i plastyka nosa zewnętrznego (tzw. septorynoplastyka). Zabieg ten można wykonywać od 16 roku życia.
Zabieg septorynoplastyki trwa 2,5- 3 godziny. Tuż po zabiegu krew napływająca pod oczy powoduje powstanie opuchlizny oraz siniaków. Nos pokrywa się opatrunkiem, który zabezpiecza kształt nowego nosa. Po tygodniu usztywnienie zdejmuje się. Przez około 6 tygodni skóra nosa pozostaje wrażliwa i delikatna, dlatego zaleca się chronić ją przed szkodliwymi zjawiskami atmosferycznymi. Gojenie blizn trwa od 6 miesięcy do roku.
Potrzebujesz konsultacji ?
Zadzwoń do nas bądź napisz