EN
plastyka nosa warszawa

Nos

Polipektomia

Polipy są patologicznymi naroślami błon śluzowych, wypełniającymi zatoki i jamy nosowe. Nie jest to rozrost nowotworowy, ale ich obecność prowadzi do destrukcji struktur nosa. Obecność polipów świadczy o dużym nasileniu zmian chorobowych. Operacje plastyczne nosa w tym wypadku polegają na usunięciu polipów i otworzeniu ujść zablokowanych zatok. Użycie technik endoskopowych umożliwia dokładne usunięcie zmian, co daje dużą szansę trwałego wyleczenia. Najczęściej korekcja nosa wykonywana jest przez otwory nosowe, ale czasami trzeba dodatkowo nakłuć lub naciąć skórę bezpośrednio nad zatoką w przyśrodkowej części brwi.

Septoplastyka (septum – przegroda)- korekta przegrody nosa

Głównym objawem skrzywionej przegrody są trudności z prawidłowym oddychaniem przez nos. Jednostronne lub obustronne zatkanie nosa w takich przypadkach często powoduje zaburzenia snu, nawracające zapalenia zatok, gardła i ucha środkowego. Upośledzenie oddychania przez nos sprawia, że wdychane powietrze nie jest wystarczająco oczyszczone, ogrzane oraz nawilżone. Konsekwencją tego jest oddychanie przez usta, co skutkuje częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych.

Septoplastyka to korekta nosa polegająca na „poprawieniu” skrzywionej części przegrody (chrząstki i/lub kości), wyprostowaniu jej w specjalnej prasie oraz ponownym wstawieniu do nosa (stosujemy technikę rekonstrukcji – w odróżnieniu od technik resekcyjnych = usunięcia). Używa się przy tym sprzętu optycznego, który lepiej uwidacznia pole operacyjne.

Zamknięcie perforacji przegrody nosa

To leczenie zatok poprzez zamknięcie perforacji (otwór) w przegrodzie nosowej, używając pozostałej chrząstki przegrody lub stosując specjalną płytkę (podobną do implantu), która po kilku miesiącach po operacji zachowuje się jak naturalna chrząstka.

Konchoplastyka (concha – małżowina)

Jest to korekta nosa w zakresie zmian małżowin nosowych. Najczęściej operowana jest małżowina środkowa. Jej zaburzona budowa (upowietrznienie, nieprawidłowe krzywizny) powoduje, że zajmuje ona za dużą część jamy nosowej, blokując oddychanie i utrudniając wypływ wydzieliny z zatok.

Rynoplastyka / septorynoplastyka (rhino – nos)- plastyka nosa

Jest to plastyka nosa umożliwiająca korektę jego zakrzywionej linii. Skrzywiony nos zewnętrzny jest nie tylko przyczyną kompleksów, ale też upośledza oddychanie. Najlepsze wyniki daje jednoczesna operacja przegrody i plastyka nosa zewnętrznego (tzw. septorynoplastyka). Zabieg ten można wykonywać od 16 roku życia.

Zabieg septorynoplastyki trwa 2,5- 3 godziny. Tuż po zabiegu krew napływająca pod oczy powoduje powstanie opuchlizny oraz siniaków. Nos pokrywa się opatrunkiem, który zabezpiecza kształt nowego nosa. Po tygodniu usztywnienie zdejmuje się. Przez około 6 tygodni skóra nosa pozostaje wrażliwa i delikatna, dlatego zaleca się chronić ją przed szkodliwymi zjawiskami atmosferycznymi. Gojenie blizn trwa od 6 miesięcy do roku.

Potrzebujesz konsultacji ?