Objawy niewydolności Trąbki Eustachiusza u dzieci:
Dysfunkcja TE powoduje, że ciśnienie w uchu środkowym nie może być wyrównane do poziomu ciśnienia atmosferycznego. Napinająca się błona bębenkowa powoduje ból i dochodzi do zbierania się płynu w przestrzeni ucha środkowego.
Łagodne objawy niewydolności TE
odczuwamy podczas przeziębienia jako „blokowanie się” uszu. Bardziej nasilone symptomy występują podczas nagłej zmiany ciśnienia, np. w czasie lotu samolotem, nurkowania czy podczas górskiej jazdy samochodem. Ból i zablokowanie mogą być intensywne, czasami wręcz dochodzi do pęknięcia bębenka.
Ostre zapalenie ucha środkowego ( wysiękowe zapalenie ucha)
Zablokowanie TE doprowadza do powstania wysięku w uchu środkowym. Bakterie czy wirusy obecne w górnych drogach oddechowych nadkażają zebrany płyn, co prowadzi do ostrego zapalenia z burzliwymi objawami: silny ból, płacz dziecka, gorączka, zablokowanie ucha, czasami wyciek ropnej lub krwistej wydzieliny. Wysiękowe zapalenie ucha najczęściej rozwija się nocą. Proces ten wymaga odpowiedniego leczenia farmakologicznego.
Dziecko budzące się z płaczem w nocy
W ciągu dnia, ze względu na aktywność mięśni gardła (mowa, przełykanie, ziewanie) TE otwiera się dość często, czyli ciśnienie w uchu środkowym łatwo wyrównuje się. W nocy trąbka słuchowa otwiera się dużo rzadziej niż w dzień. Przy obecności czynników predysponujących, np. przerost trzeciego migdałka, infekcja górnych dróg oddechowych, dochodzi
do blokady TE. Powstające podciśnienie napina błonę bębenkową, co prowadzi do silnego bólu. Dziecko budzi się więc z płaczem (najczęściej co ok. 2-3 godz. w nocy).
Wysiękowe zapalenie uszu (WZU) = płyn w uszach
Nazwą tą określamy obecność płynu w przestrzeni ucha środkowego. Jest to następstwo przebytego ostrego zapalenia lub stopniowego zbierania się płynu na skutek dysfunkcji TE. O ile stany ostre są łatwo rozpoznawalne, o tyle WZU przez długi czas może być nierozpoznane. Dziecko nie wie, że słyszy gorzej i jedynie na podstawie objawów pośrednich można to stwierdzić.
Należą do nich:
• brak reakcji na polecenia,
• osłabienie koncentracji,
• wrażenie, że dziecko jest nieposłuszne,
• obniżenie wyników w nauce,
• apatia.
Przyczyny niewydolności Trąbki Eustachiusza:
- przerost lub przewlekły stan zapalny trzeciego migdałka
- infekcje górnych dróg oddechowych
- alergie
- niedojrzałość Trąbki Eustachiusza
- katar zanosowy