
Densytometria
Densytometria (densytometria Warszawa)
Jest jedynym badaniem mogącym potwierdzić lub wykluczyć osteoporozę i ocenić ryzyko zachorowania (wykonywane pacjentom od 17 roku życia). Densytometria jest badaniem bezbolesnym, podobnie jak USG i RTG. Dawka promieniowania jest minimalna. Tylko densytometria kręgosłupa i szyjek kości udowych umożliwia ocenę ryzyka złamań i podjęcie decyzji o leczeniu. Badania przedramienia ani pięty nie są zalecane i nie można na ich podstawie postawić diagnozy. Densytometria kręgosłupa najlepiej ocenia wczesne zmiany okołomenopauzalnych, których nie widać w szyjce kości udowej. Badanie szyjki ocenia ryzyko złamań kości długich. Pełne badanie densytometryczne obejmuje kręgosłup lędźwiowy i szyjki kości udowych.
Czym jest densytometria (densytometria Warszawa)
jest podstawowym badaniem w diagnostyce osteoporozy i osteopenii. Jest dwuwymiarową odmianą tomografii komputerowej. Opiera się na radiologicznej ocenie różnicy absorpcji między kością a tkanką tłuszczową i mięśniową. Wartość pomiaru wyrażana jest dwuwymiarowo w gramach (BMC – Bone Mineral Content) i w g/cm2 (BMD – Bone Mineral Density).
Densytometrię w Warszawie można wykonywać z powodzeniem również w diagnostyce zakażeń atypowych wywołanych CHLAMYDIAMI oraz jako metodę pomocniczą w ustaleniu diety w przypadku osób cierpiących na otyłość.
Badania wykonywane są na wysokiej jakości densytometrze GE Lunar Prodigy (referencyjnym modelu densytometru kostnego firmy General Electric Medical, USA). Procentowy błąd pomiaru dla używanego przez nas densytometru wynosi %CV = 0,08% (przeciętnie dla densytometrów starszych typów %CV wynosi ok. 1%, dopuszczalny błąd %CV=1,8% [standard ISCD]).
LSC (najmniejsza zmiana znacząca) dla używanego przez nas densytometru
LSC = 2,77 * %CV, LSC = 2,77 * 0,08%, LSC = 0,002 g/cm2
[dopuszczalny normą ISCD błąd LSC = 0,050 g/cm2]
Dokładność aparatu pozwala w razie konieczności na wiarygodne monitorowanie pacjentów w okresach 3 miesięcznych (ważne u pacjentów na sterydoterapii).