Densytometria
Densytometria Warszawa
Densytometria w Krajmed
Densytometria jest jedynym badaniem mogącym potwierdzić lub wykluczyć osteoporozę i ocenić ryzyko zachorowania (wykonywane pacjentom od 17 roku życia). Densytometria jest badaniem bezbolesnym, podobnie jak USG i RTG. Dawka promieniowania jest minimalna. Tylko densytometria kręgosłupa i szyjek kości udowych umożliwia ocenę ryzyka złamań i podjęcie decyzji o leczeniu. Badania przedramienia ani pięty nie są zalecane i nie można na ich podstawie postawić diagnozy. Densytometria kręgosłupa najlepiej ocenia wczesne zmiany okołomenopauzalnych, których nie widać w szyjce kości udowej. Badanie szyjki ocenia ryzyko złamań kości długich. Pełne badanie densytometryczne obejmuje kręgosłup lędźwiowy i szyjki kości udowych.
Chcesz wiedzieć więcej na temat osteoporozy?
Czym jest densytometria?
Densytometria jest podstawowym badaniem w diagnostyce osteoporozy i osteopenii. Jest dwuwymiarową odmianą tomografii komputerowej. Opiera się na radiologicznej ocenie różnicy absorpcji między kością a tkanką tłuszczową i mięśniową. Wartość pomiaru wyrażana jest dwuwymiarowo w gramach (BMC – Bone Mineral Content) i w g/cm2 (BMD – Bone Mineral Density).
Densytometrię w Warszawie można wykonywać z powodzeniem również w diagnostyce zakażeń atypowych wywołanych CHLAMYDIAMI oraz jako metodę pomocniczą w ustaleniu diety w przypadku osób cierpiących na otyłość.
Jak wykonywane jest badanie gęstości kości?
Badanie gęstości kości wykonywane jest na wysokiej jakości densytometrze. Procentowy błąd pomiaru dla używanego przez nas densytometru wynosi %CV = 0,08% (przeciętnie dla densytometrów starszych typów %CV wynosi ok. 1%, dopuszczalny błąd %CV=1,8% [standard ISCD]).
LSC (najmniejsza zmiana znacząca) dla używanego przez nas densytometru
LSC = 2,77 * %CV, LSC = 2,77 * 0,08%, LSC = 0,002 g/cm2
[dopuszczalny normą ISCD błąd LSC = 0,050 g/cm2]
Dokładność aparatu pozwala w razie konieczności na wiarygodne monitorowanie pacjentów w okresach 3 miesięcznych (ważne u pacjentów na sterydoterapii).
Kto powinien się zgłosić na densytometrię?
- kobiety po 65 roku życia, mężczyźni po 70 roku życia
- kobiety po menopauzie z czynnikami ryzyka osteoporozy
- osoby po przebytych złamaniach lub pod wpływem chorób, leków lub czynników, które są związane z obniżoną masą kostną lub wywołują przyspieszoną utratę masy kostnej
- przed rozpoczęciem terapii farmakologicznej
- w trakcie leczenia celem monitorowania terapii
- każdy, kogo badanie densytometryczne skłoni do rozpoczęcia leczenia
- kobiety, u których przerwano hormonalną terapię zastępczą
Potrzebujesz konsultacji ?
Zadzwoń do nas bądź napisz