Umożliwia sprawne oczyszczanie się dróg oddechowych, wymianę tlenu, ponadto ma wpływ na lepszą artykulację i wymowę. Zdarza się jednak, że zmiany w budowie anatomicznej bocznej ściany jamy nosowej, upośledzenie drożności i obrzęk małżowin nosowych zaburzają funkcje nosa i pogarszają komfort życia pacjenta. Współczesne metody diagnostyczne (zarówno badanie obrazowe, czynnościowe, jak i endoskopowe nosa), pozwalają na określenie, czy przyczyną niedrożności i problemów z oddychanie jest przerośnięta małżowina nosowa, oraz wdrożeniem odpowiedniego leczenia i uzyskanie trwałych efektów terapii.
Czym jest oraz jak rozpoznać przerost małżowiny nosowej?
Małżowiny nosowe są jednym z elementów budowy anatomicznej naszego nosa. Ich cechą charakterystyczną jest silne unaczynienie, łatwo więc mogą puchnąć, kurczyć się i pęcznieć. Właściwie każdego dnia narażone są na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Patologie w ich obrębie mogą przyczynić się do blokady nosa i dać przykre dla pacjenta dolegliwości.
Przerost małżowin nosowych można opisać krótko: to przede wszystkim permanentne uczucie zatkanego nosa.
Dyskomfort i objawy bólowe
Jak już zostało wspomniane wcześniej — problemy z oddychaniem i ciągłe uczucie zatkanego nosa, mogą wskazywać na przerośnięte małżowiny nosowe. Objawy są jednak dużo szersze i obejmują m.in.: upośledzenie węchu, ból głowy, naprzemienne zatkanie się nosa, przewlekłe zapalenie zatok, nawracający katar, nawracające infekcje, mówienie przez nos, chrapanie czy problemy z zaczerpnięciem oddechu po każdym wysiłku fizycznym.
To najważniejsze objawy, jakie daje przerost małżowin nosowych. Ból głowy występuje zwłaszcza u osób, które borykają się także ze stanami alergicznymi lub infekcją. Coraz częściej obserwuje się także przerost małżowin nosowych u dziecka. Na szczęście również u małych pacjentów możliwe jest wykonanie odpowiedniego zabiegu, przywracającego drożność nosa i swobodne oddychanie.
Przerost małżowin nosowych — przyczyny
Zmiany przerostowe małżowin nosowych mogą mieć różne podłoże. Najczęściej jednak wskazuje się na:
- anomalia w budowie przegrody nosowej,
- permanentny nieżyt nosa,
- uporczywe stosowanie środków do nosa o działaniu obkurczającym,
- działanie czynników środowiskowych
Nowoczesne metody diagnostyczne
Przerośnięta małżowina nosowa nie zawsze zostaje rozpoznana w pierwszej kolejności, a pacjent jest leczony w związku z podejrzeniem innych schorzeń. Dlatego też tak ważna jest szybka i właściwa diagnostyka. Obecnie stosuje się takie metody jak rynomanometrię, endoskopię czy badanie obrazowe.
Przerost małżowin nosowych — leczenie
Jak się okazuje, można z powodzeniem leczyć przerost małżowin nosowych, Zabieg, który jest najczęściej stosowany, polega na korekcji małżowin nosowych i trwa nie dłużej niż 40 minut. Daje trwałe efekty i minimalizuje ryzyko powikłań.
Konchoplastyka (concha – małżowina)
Jest to korekta nosa w zakresie zmian małżowin nosowych. Najczęściej operowana jest małżowina środkowa. Jej zaburzona budowa (upowietrzenie, nieprawidłowe krzywizny) powoduje, że zajmuje ona za dużą część jamy nosowej, blokując oddychanie i utrudniając wypływ wydzieliny z zatok.