Czym jest nieżyt nosa i jak go leczyć?

Jako prywatna klinika medyczna oferujemy Państwu usługi najlepszych specjalistów. Naszą specjalnością jest laryngologia, dzięki czemu możemy pomóc w szczególności przy chorobach uszu, nosa i gardła. Decydując się na skorzystanie z naszych usług, mają Państwo pewność, że otrzymają kompleksową pomoc na każdym etapie diagnostyki i leczenia.

Czy warto bagatelizować katar?

Jedną z najczęstszych dolegliwości, jaką się zwykle bagatelizuje, jest katar. Niestety w wielu sytuacjach założenie, że jest to niegroźny objaw przeziębienia, może się okazać błędne. Jest to tym bardziej niepokojące, jeśli katar się przedłuża, czyli zmienia się w tak zwany przewlekły nieżyt nosa. Warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić, czym jest przewlekły nieżyt nosa u dzieci i u dorosłych i jak należy postępować w razie, gdy się pojawi.

Nieżyt nosa – co to jest?

Wspomniany katar to właśnie nieżyt nosa, czyli stan zapalny błony śluzowej nosa. Może mieć różne przyczyny. Najczęściej występuje ze względu na alergię, a także gdy organizm walczy z infekcją lub jest mocno osłabiony. Rzadko sprawcą kataru są bakterie. Dolegliwość ta może się pojawić również w wyniki brania niektórych preparatów medycznych. Jeśli nieżyt nosa objawy wykazuje od ponad dwunastu tygodni, można mówić o stanie przewlekłym.
Katar jest sposobem organizmu na pozbywanie się bakterii i wirusów, dlatego też obserwuje się w nim wydzieliny ropne. Śluzowa wydzielina ogranicza drożność nosa, co powoduje obniżenie samopoczucia i trudności ze swobodnym oddychaniem. Towarzyszą mu często osłabienie, bóle w okolicach zatok i podrażnienie wnętrza nosa. W wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększonego przepływu krwi pojawia się obrzęk błony śluzowej nosa. Wraz z krwią transportowane są do nosa komórki układu odpornościowego. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych wydzielina może spływać po tylnej ścianę gardła, co w rezultacie zmusza organizm do kaszlu. To naturalny odruch, dlatego tak często wraz z katarem szybko pojawia się kaszel. U dzieci często oprócz kataru pojawia się łzawienie, a także ropna wydzielina z oczu, ponieważ nos połączony jest z oczami kanalikami łzowymi. Chroniczny nieżyt nosa ma wiele postaci, między innymi:

  • nieżyt przerostowy, który charakteryzuje się niedrożnością z obu stron i musi być leczony operacyjnie,
  • nieżyt zanikowy, który oznacza zanikanie błony śluzowej nosa, w rezultacie czego dochodzi do powiększenia drożności otworów nosowych i powstania nieprzyjemnej suchości generującej strupki powstające z suchej wydzieliny,
  • ozena, czyli połączenie nieżytu zanikowego z nieprzyjemnym zapachem z ust,
  • nieżyt naczynioruchowy, który jest wynikiem przegrzania stóp lub pleców,
  • przewlekły nieżyt nosa i zatok przynosowych, który oznacza, że nie tylko nos, ale też zatoki zostają zajęcie przez śluzowo-ropną wydzielinę.

Żadnego z nich nie należy bagatelizować, gdyż konsekwencji wynikające z braku leczenia mogą być bardzo poważne i nieprzyjemne.

Przewlekły nieżyt nosa leczenie

Jeśli pojawił się u nas jeden z opisanych nieżytów nosa, należy zająć się jego leczeniem. Zawsze warto rozpocząć leczenie domowymi sposobami, które polegają przede wszystkim na suplementacji (czosnek, miód, imbir, malina, cytryna) oraz regularnym oczyszczaniu nosa z zalegającej wydzieliny przy użyciu wody morskiej lub soli fizjologicznej. Można również użyć roztworu z ksylitolu. Aby przygotować taki roztwór należy 4 czubate łyżeczki KSYLITOLU (około 20 g) dolać do 100 ml wody. Następnie wlać go do jakiegokolwiek pojemnika z atomizerem (po kosmetyku lub leku) i stosować po 4 dawki co 4 godziny do nosa i ust. Równie skuteczną domową metodą leczenia kataru jest płukanie kanałów nosowych roztworami soli fizjologicznej lub ksylitolu. Podczas trwania stanu zapalnego bakterie osiadają nie tylko w obrębie nosa i gardła, ale też w dużej ilości przedostają się do układu oddechowego, co jest niebezpieczne. Wirus by zaatakować organizm musi dostać się poprzez nos lub usta. Na śluzówkach nosa, gardła namnaża się i następnie atakuje płuca. Oznacza to, że śluzówki są miejscem gdzie najbardziej powinniśmy z nim walczyć.
Jeśli wiemy już, jak leczyć nieżyt nosa, ale leczenie objawowe nie przyniosło spodziewanych rezultatów, być może trzeba będzie wprowadzić leczenie farmakologiczne. Lekarz może zlecić używanie kropli lub tabletek na katar, które w przypadku alergii będą miały postać leków sterydowych, czy też antyhistaminowych.
Jeśli jednak nieżyt nosa jest przerostowy, konieczna może być operacja. Operacja polega na usunięciu ewentualnie istniejących polipów lub przerostów obrębie jamy nosa i zatok, które są odpowiedzialne za stan pacjenta.
W każdej z sytuacji warto zgłosić się do Centrum Medycznego Krajmed, w którym specjaliści doskonale wiedzą, co robić, aby pacjent czuł się możliwie najlepiej.

Krajmed Centrum Medyczne

Potrzebujesz konsultacji ?

Zadzwoń do nas bądź napisz