Choroba Hashimoto – przyczyny, objawy i leczenie
Chorobą Hashimoto nazywa się autoimmunologiczne, przewlekłe zapalenie tarczycy. Choroba postępuje, gdy układ odpornościowy zaczyna atakować tarczycę. Choroba Hashimoto prowadzi do stopniowego niszczenia gruczołu tarczycy oraz zmniejszenia produkowanej przez niego ilości hormonów. Hashimoto uznaje się za jeden z najczęstszych powodów niedoczynności tarczycy.
Hashimoto – jak się objawia?
W niektórych przypadkach choroba Hashimoto przez długi czas przebiega bardzo łagodnie lub wręcz bezobjawowo. Jednak choroba ma przebieg postępujący, jest przewlekła, prędzej czy później da o sobie znać. Specjaliści zwracają uwagę na kilka konkretnych objawów, które mogą sugerować, że warto zrobić badania w kierunku Hashimoto.
Wśród objawów są m.in. wzrost masy ciała, częste osłabienie, poczucie zmęczenia i mniejsza tolerancja na wysiłek fizyczny. Pacjenci dotknięci Hashimoto skarżą się również na problemy z pamięcią, mniejszą zdolność do koncentracji i marznięcie, nawet gdy temperatura otoczenia na to nie wskazuje. Kobiety przy Hashimoto mierzą się również z zaburzeniami miesiączkowania, z kolei mężczyźni z osłabionym libido.
Przy Hashimoto objawy mogą mieć różny wymiar. Zmiany można zauważyć na twarzy i skórze (cera zaczyna wyglądać na suchą i zimną, widoczny staje się obrzęk podskórny). Zapalenie tarczycy przejawia się również objawami neurologicznymi (np. uszkodzeniem nerwów), psychicznymi (jak chociażby niestabilność emocjonalna). Objawy rozwijają się stopniowo, powoli, najczęściej w ciągu kilku lat.
Hashimoto – diagnostyka
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która jest uwarunkowana genetycznie. Pierwsze podejrzenia Hashimoto można zweryfikować przez wykonanie badań hormonalnych, które pozwolą ustalić niedoczynność tarczycy. Na takie badanie może skierować lekarz rodzinny. Tylko czy stwierdzenie problemów z tarczycą będzie oznaczało Hashimoto? Diagnostyka musi być pogłębiona.
Co jest istotne przy diagnostyce Hashimoto – badania, takie jak np. oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy. Pod lupę muszą być wzięte przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie albo przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie. Charakterystycznym dla Hashimoto jest zwiększone stężenie anty-TPO.
Jak jeszcze można rozpoznać Hashimoto? USG tarczycy wykaże, czy gruczoł jest zwiększony lub zmniejszony.
W niektórych przypadkach lekarz zleca pacjentowi wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej tarczycy.
Hashimoto – leczenie
Proces radzenia sobie z tą chorobą nie jest prosty. W końcu to Hashimoto – leczenie w tym przypadku nie jest jednoznaczne. Nie ma jeszcze skutecznej metody walki z przewlekłym zapaleniem limfocytowym. Terapia Hashimoto opiera się na leczeniu niedoczynności tarczycy. Pacjenci przyjmują brakujące hormony tarczycy – lewotyroksynę. Są zobowiązani leczyć się w ten sposób całe życie. Pozwala to na przywrócenie organizmowi możliwości normalnego funkcjonowania. Zapalenie tarczycy połączone z innymi chorobami może wymagać leczenia w szpitalu.