EN

Hematologia

hematolog warszawa

Kim jest i czym zajmuje się hematolog (hematolog Warszawa)?

Hematologia to nauka interdyscyplinarna. To dziedzina medycyny klinicznej zajmująca się składem, funkcją, właściwościami i schorzeniami krwi i układu krwiotwórczego. Hematologia opiera się w głównej mierze na badaniach laboratoryjnych krwi. Do hematologa powinny się zatem udać osoby, u których badanie krwi daje nieprawidłowe wyniki. Podstawowym badaniem jest morfologia krwi (zaleca się wykonywanie takiego badania przynajmniej raz w roku). Krew to płynna tkanka, która pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Jeśli jest zdrowa to narządy są dobrze odżywione, a system obronny naszego organizmu działa efektywnie.

Jakie choroby diagnozuje hematolog (hematolog Warszawa)?

Lekarz hematolog Warszawa zajmuje się konsultacjami w zakresie chorób krwi takich jak: małopłytkość, niedokrwistość, skazy krwotoczne, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Często obok badań laboratoryjnych lekarz hematolog może zlecić m. in. biopsję układu chłonnego lub szpiku kostnego. Obecne metody diagnostyczne pozwalają wcześnie wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu krwi i układu chłonnego, co znacząco poprawia możliwości skutecznego leczenia. W naszym Centrum konsultacji hematologicznych udziela lek. med. Anna Buczma – Kierownik Oddziału Zaburzeń Hemostazy w Klinice Zaburzeń Hemostazy i Chorób Wewnętrznych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, specjalizująca się w zakresie chorób wewnętrznych, hematologii oraz transfuzji klinicznej.

Hematolog konsultuje w zakresie:

 • diagnostyki i leczenia chorób krwi: małopłytkowość, niedokrwistość, leukopenia, nadpłytkowość, nadkrwistość
 • skaz krwotocznych wrodzonych i nabytych, w tym rzadkie zaburzenia krzepnięcia krwi:
 1. osoczowe (hemofilia, choroba Von Willebranda i inne),
 2. płytkowe (trombocytopatie) i naczyniowe
 • powikłań hematolitycznych w ciąży
 • żylnej choroby zakrzepowo – zatorowej:
  – leczenie przeciwzakrzepowe – profilaktyka
  – zakrzepice żylne o nietypowej lokalizacji (naczynia jamy brzusznej, mózgu i inne)
  – trombofilia wrodzona i zespół antyfosfolipidowy

Nasi specjaliści zajmujący się tym zagadnieniem:

lek. med.
Anna Buczma HEMATOLOG

Kierownik Oddziału Zaburzeń Hemostazy w Klinice Zaburzeń Hemostazy i Chorób Wewnętrznych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Specjalizacje: choroby wewnętrzne.…