medycyna podróży

Medycyna podróży zajmuje się konsultacjami przed wyjazdami, głównie do krajów egzotycznych. Warto wykonać szczepienia przeciwko: dur brzuszny, żółta febra, cholera ...
Medycyna podróży

Medycyna podróży

Planujesz wakacje? Zaszczep się!!!

Konsultacje z zakresu Medycyny Podróży oraz szczepienia tropikalne przed wyjazdem prowadzą dr Damian Okruciński oraz dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
Prowadzimy rejestrację telefoniczną pod nr telefonu 22 458 69 69 lub 604 204 404. Istnieje możliwość wcześniejszych zapisów!

Jeśli planujecie Państwo egzotyczne wakacje, warto skorzystać z naszych porad, zwłaszcza w kwestii szczepienia. Oferujemy konsultacje lekarza medycyny podróży, szeroki zakres szczepień przed wyjazdem, dobór odpowiedniej profilaktyki lekowej zależnie od miejsca wyjazdu, profilaktykę przeciwmalaryczną i przeciwbiegunkową w podroży.

Przed daleką podróżą, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy raz, zaleca się skontrolowanie stanu zdrowia, odpowiednie jego ubezpieczenie oraz poddanie się właściwym szczepieniom. Medycyna podróży zajmuje się konsultacjami przed wyjazdami, głównie do krajów egzotycznych jak: Indie, Tajlandia, Indonezja, Japonia, Kenia czy Chiny. Doświadczony lekarz udziela informacji, które pomagają uniknąć zagrożeń zdrowotnych i zaleci szczepienia tropikalne. Właściwe przygotowanie do wyjazdu to gwarancja spokoju i komfortu, pozwala zmniejszyć (niekiedy nawet uniknąć) problemy i komplikacje zdrowotne. W naszej Poradni wydajemy Certyfikowane Międzynarodowe Książeczki Szczepień (żółte książeczki) oraz Certyfikaty dla wyjeżdżających do USA na studia lub do pracy.

Porady i wskazówki dla podróżujących:

 • Przed wyjazdem zbadaj się, aby ocenić rzeczywisty stan zdrowia. Badania najlepiej wykonaj na 4-6 tygodni przed podróżą.
 • Zadbaj o ubezpieczenie siebie i swoich towarzyszy podróży.
 • Poddaj się szczepieniom, które zapobiegają zarażeniom chorobami.

Podczas podróży do dalekich krajów wiele zależy od:

 • miejsca docelowego
 • czasu trwania podróży i pory roku
 • celu podróży
 • warunków zamieszkania i higieny żywienia
 • stanu zdrowia podróżnego.

Zakres szczepień uzależniony jest od:

 • stanu dotychczasowego uodpornienia
 • regionu świata
 • warunków sanitarnych, w jakich podróżny może się znaleźć
 • czasu pobytu
 • aktualnej sytuacji epidemiologicznej w wybranym regionie świata.

Nie każda szczepionka ma krótki termin ochrony organizmu:

 • żółtaczka A i B (3 dawki) – uodpornienie na całe życie
 • żółta febra, tężec, polio (1 dawka) – uodpornienie na 10 lat
 • wścieklizna (3 dawki) – uodpornienie na 5 lat
 • dur brzuszny – uodpornienie na 3 lata
 • meningokoki A+C (1 dawka) – uodpornienie na 5 lat
 • cholera (2 dawki) – uodpornienie na 2 lata.

Szczepionki tropikalne stanowią pierwszą linię ochrony organizmu i zazwyczaj ostatnią, ponieważ należą do najskuteczniejszych metod zabezpieczania się przed chorobami zakaźnymi. Są nie tylko skuteczne, ale też łatwo dostępne i dobrze tolerowane przez organizm. Zaszczepienie się przed wyjazdem pozwala uniknąć zarażenia oraz leczenia, często w złych warunkach. Niekiedy choroba wymusza na uczestniku powrót, co wiąże się z wysokimi kosztami. Rezygnując ze szczepień można narazić się na długą terapię, która nie zawsze przebiega bez powikłań.

Szczepienia obowiązkowe

szczepionki na dur brzuszny

Najważniejszym szczepieniem tropikalnym, które zalecane jest jako obowiązkowe według Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze). Należy koniecznie je wykonać przed wyjazdem do części krajów tropikalnych, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. Potwierdzenie odbycia szczepienia stanowi wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Brak takiego zaświadczenia może zakończyć się odmową pozwolenia na wjazd, przymusowym szczepieniem na granicy lub kwarantanną na własny koszt. Część państw wymaga od turystów również innych szczepień, co regulowane jest na podstawie ich prawa wizowego. Za przykład może posłużyć obowiązek szczepienia przeciwko zakażeniom meningokokowym dla udających się do Arabii Saudyjskiej.

Szczepienia zalecane: Dur brzuszny – szczepionka

medycyna w podróży szczepieniaSzczepienia, które nie są obowiązkowe, ale szczególnie zalecane to te przeciwko zachorowaniu na dur brzuszny. Zaleca się wykonanie szczepionki w obliczu epidemii albo przed wyjazdem w miejsca, w których występuje największe ryzyko zachorowania na dur brzuszny. Szczepionka jest szczególnie zalecana przed podróżą do Azji Południowej (na przykład Indie czy Nepal) oraz Afryki.

Szczepionka na dur brzuszny działa przez 3 lata i pozwala uchronić przed zakażeniem ogniskiem zapalnym, czyli pałeczkami Salmonella Typhi. To właśnie one wywołują ostrą i przewlekłą chorobę zakaźną. Do samego zakażenia dochodzi drogą pokarmową, poprzez skażoną żywność albo wodę. Durem brzusznym można zarazić się również przez bliski kontakt z nosicielem. Brak apetytu, bóle głowy i brzucha, perforacja jelit, biegunka albo zaparcia czy wreszcie zapalenie otrzewnej i zapalenie mózgu to jedne z objawów i powikłań choroby, jaką jest dur brzuszny. Szczepionka skutecznie zapobiegnie zakażeniu.

Oprócz szczepienia ochronnego zaleca się stosowanie działań profilaktycznych. To przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny w kwestii przyrządzania posiłków, spożywania oraz higieny osobistej. Należy korzystać tylko z wody wiadomego pochodzenia, a przed jedzeniem dokładnie umyć świeże produkty.