Hematologia

Hematologia

Hematologia

to nauka interdyscyplinarna. To dziedzina medycyny klinicznej zajmująca się składem, funkcją, właściwościami i schorzeniami krwi i układu krwiotwórczego. Hematologia opiera się w głównej mierze na badaniach laboratoryjnych krwi. Podstawowym badaniem jest morfologia krwi (zaleca się wykonywanie takiego badania przynajmniej raz w roku).

Hematolog

zajmuje się konsultacjami w zakresie chorób krwi takich jak: małopłytkość, niedokrwistość, skazy krwotoczne, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Często obok badań laboratoryjnych lekarz hematolog może zlecić m. in. biopsję układu chłonnego lub szpiku kostnego. Obecne metody diagnostyczne pozwalają wcześnie wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu krwi i układu chłonnego, co znacząco poprawia możliwości skutecznego leczenia.

Krew to płynna tkanka, która pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Jeśli jest zdrowa to narządy są dobrze odżywione, a system obronny naszego organizmu działa efektywnie.

W naszym Centrum oferujemy konsultacje hematologiczne w zakresie:

  • diagnostyki i leczenia chorób krwi: małopłytkowość, niedokrwistość, leukopenia, nadpłytkowość, nadkrwistość
  • skaz krwotocznych wrodzonych i nabytych, w tym rzadkie zaburzenia krzepnięcia krwi: osoczowe (hemofilia, choroba Von Willebranda i inne), płytkowe (trombocytopatie) i naczyniowe
  • powikłań hematolitycznych w ciąży
  • żylnej choroby zakrzepowo – zatorowej:
    – leczenie przeciwzakrzepowe – profilaktyka
    – zakrzepice żylne o nietypowej lokalizacji (naczynia jamy brzusznej, mózgu i inne)
    – trombofilia wrodzona i zespół antyfosfolipidowy

anna_buczma_hematologia_warszawaKonsultacji udziela lek. med. Anna Buczma – Kierownik Oddziału Zaburzeń Hemostazy w Klinice Zaburzeń Hemostazy i Chorób Wewnętrznych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Specjalizacje: choroby wewnętrzne. hematologia, transfuzjologia kliniczna.

Call Now ButtonZadzwoń