EN
operacje uszu warszawa

Uszy

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Jednym z powodów jest niedojrzały jeszcze układ immunologiczny (większa podatność na infekcje). Innym powodem może być przerost trzeciego migdałka, przebywanie w pomieszczeniach zanieczyszczonych dymem papierosowym, zbyt rzadkie przebywanie na świeżym powietrzu oraz uwarunkowania anatomiczne. Trąbka Eustachiusza (przewód łączący ucho środkowe z gardłem) jest u dzieci krótsza i położona bardziej poziomo. Przy katarze wydzielina może przedostawać się z gardła lub nosa do ucha. Utrudniony odpływ wydzieliny sprawia, że uwięzione w uchu środkowym drobnoustroje (bakterie, wirusy) namnażają się, wywołując stan zapalny. Często też powodem infekcji uszu może być alergia wziewna lub pokarmowa.

OPERACJE USZU

Myringotomia z drenażem

Celem zabiegu jest oczyszczenie ucha z płynu oraz zapewnienie mu wentylacji, umożliwiającej wyrównywanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej. U dzieci jest przeprowadzany w narkozie, u dorosłych w znieczuleniu miejscowym. Polega na nacięciu błony bębenkowej (na długości około 1,5 mm) i usunięciu z ucha płynu, a następnie wprowadzeniu małego drenika (teflonowego, silikonowego lub tytanowego). Drenik pozostaje w uchu przez 3,6,9 miesięcy, lub dłużej w zależności od rodzaju drenu– by ucho mogło się nadal oczyszczać i wyrównywać ciśnienie – a gdy wypadnie, nacięcie zarasta bez śladu. Zazwyczaj łącznie z myringotomią wykonuje się adenotomię, w celu odblokowania ujść trąbek słuchowych.

Tympanoplastyka

Ogólne określenie wszystkich operacji poprawiających słuch, których celem jest rekonstrukcja aparatu przewodzącego dźwięk (odtworzenie błony bębenkowej i ciągłości łańcucha kosteczek słuchowych).

Myringoplastyka

Operacja ucha środkowego, polegająca na rekonstrukcji błony bębenkowej wykonanej przy użyciu powięzi skroniowej, ochrzęstnej lub chrząstki. Stanowi etap tympanoplastyki.

Stapedektomia / stapedotomia

Zabieg operacyjny usunięcia strzemiączka / części strzemiączka, wykonywany najczęściej w przebiegu otosklerozy (choroby ucha środkowego i wewnętrznego). Strzemiączko jest zastąpione protezą, którą umieszcza się w okienku owalnym / lub otworze w płytce strzemiączka i łączy się z kowadełkiem.

Potrzebujesz konsultacji ?