EN
polisomnografia_badanie_warszawa

Badania Snu

Polisomnografia

jest wykonywana w celu oceny jak dana osoba śpi, oraz czy podczas snu nie pojawiają się zaburzenia oddychania. Do wskazań wykonania takiego badania należy głownie podejrzenie występowania zaburzeń oddychania w czasie snu. Do głównych objawów należą głośne chrapanie, przerwy w oddychaniu podczas snu oraz skłonność do zasypiania w różnych okolicznościach.

Badanie takie wykonuje się również u pacjentów cierpiących na bezsenność, którzy źle śpią lub często budzą się w nocy. Polega ono na ciągłym zapisie snu osoby badanej, w którego skład wchodzi zapis czynności elektrycznej mózgu, ruch gałek ocznych, pracy mięśni podczas snu. Istotnym elementem badania jest również zapis czynności oddychania: przepływu powietrza przez drogi oddechowe, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha oraz zwartości tlenu we krwi. Ponadto podczas takiego badania prowadzi się zapis dźwięków chrapania oraz monitoruje pozycje ciała podczas snu.

 

 

Przygotowanie do badania:

  1. Przygotowanie Pacjenta do badania (zamontowanie wszystkich czujników, wypełnienie stosownej ankiety, ważenie, mierzenie) wymaga odpowiedniej ilości czasu, dlatego też zalecamy, aby Pacjent pojawił się w naszym Centrum około godz. 20:00. Jeżeli pacjent chciałby odświeżyć się przed badaniem, na oddziale znajduje się łazienka z prysznicem.
  2. Bardzo prosimy o zabranie przyborów toaletowych oraz ręcznika. Na badanie należy zabrać ze sobą 2 częściową piżamę z koszulą rozpinaną od przodu (ułatwi nam to zamontowanie elektrod oraz czujników). Dla Pacjentów przyzwyczajonych do wieczornych posiłków, istnieje możliwość przygotowania takiego posiłku. Uprzejmie prosimy o zgłoszenie wcześniej takiej prośby.
  3. Przypominamy jednocześnie o przyjęciu lub zabranie ze sobą wszystkich leków przyjmowanych wieczorem oraz rano. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do osób leczonych z powodu chorób serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy też przewlekłych chorób układu oddechowego.

Bardzo ważne jest, aby Pacjent nie miał zbyt dużych kłopotów z zaśnięciem w nowym miejscu, w tym celu wskazane jest aby:

Przebieg badania

  • Aby badanie było miarodajne powinno trwać minimum 6 godzin (im dłuższe badanie tym więcej informacji ono dostarcza). Istotną informacją dla nas jest godzina, kiedy Pacjent zazwyczaj zasypia.
  • Cały proces montażu czujników i badania zostanie dopasowany tak, by nie zaburzać cyklu dobowego Pacjenta. Jeżeli w czasie badania coś Pacjenta zaniepokoi lub Pacjent obudzi się z powodu jakiś dolegliwości lub konieczności wyjścia do toalety, bardzo prosimy o poinformowanie o tym pielęgniarki dyżurującej
  • Następnego dnia rano wszystkie czujniki i elektrody zostaną odłączone. Pacjent po wypełnieniu stosownego formularza dotyczącego badania i jakości snu będzie mógł około 7 rano opuścić nasze Centrum. Po dokładnym przeanalizowaniu wyników Lekarz specjalista zaproponuje odpowiedni model leczenia

Specjaliści zajmujący się tym zagadnieniem:

dr n. med.
Luiza Jonczak PULMONOLOG

Luiza Jonczak, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista pulmonolog. Pracownik naukowy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w…

Potrzebujesz konsultacji ?