Badania Układu Oddechowego

Badania układu oddechowego

NOSA

Rynometria

Ocenia drożność nosa. Przyłożone do dziurek nosa oliwki czujnika mierzą różnicę ciśnienia przepływającego powietrza pomiędzy tylną a przednią częścią nosa. W efekcie oceniany jest przepływ powietrza przez prawą i lewą jamę nosową.

Próby ruchomości rzęsek

Polegają na wprowadzeniu do jam nosowych substancji drobnocząsteczkowych i obserwacji przesuwania ich poprzez jamy nosowe w kierunku gardła.

GARDŁA 

Endoskopowe

Badanie, polegające na wprowadzeniu do jamy gardłowej endoskopu (aparatu umożliwiającego doprowadzenie światła oraz optyki do badanego pola). Przy pomocy takiego sprzętu na monitorze komputera możemy pokazać przerośnięty trzeci migdałek, zmienione chorobowo migdałki podniebienne, skrzywioną przegrodę nosa, przerost małżowin nosowych, polipy nosowe, struny głosowe itp.

TORU ODDECHOWEGO

Spirometria

Badanie, polegające na mierzeniu objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego.

KRTANI

Direktoskopia

Zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym; to wziernikowanie krtani przy użyciu endoskopu. W czasie zabiegu pobiera się próbki do badania histopatologicznego.

Call Now ButtonZadzwoń